TEKNOLOJİ MASASI2022-10-11T12:07:15+03:00

Proje Açıklaması

BURA Teknoloji Masası Çalışmalarına, Mühendislik Bölümleri mezunlarımızın tecrübelerini paylaşmak amacıyla bir araya gelmesiyle başlamıştır. Teknolojide farklı alanlarda kariyerlerine devam etmekte olan mezunlarımızın çalışmalarında yetkinleşmesine, IT alanında çalışan mezunlarımızın mesleki donanımlarını geliştirmesine ve lisans eğitimine devam etmekte olan öğrencilerimizin teknolojiye dair farkındalık ve bilgi düzeylerini artırmaya yönelik çalışmalar yapmayı hedeflemektedir.

Teknoloji Masası; çalışmalarını teknoloji alanında çalışanlar, ilgili lisans öğrencileri ve BURA ailesi olmak üzere üç hedef kitleyi gözeterek devam ettirmektedir. Masa üyelerimiz için uzman isimlerin konuşmacı olduğu seminer ve konferanslar, odak grup çalışmaları, tematik paneller ve kariyer tercihlerine yönelik faaliyetler; BURA üyelerine yönelik genel seminerler planlamaya devam etmektedir.

Düzenlenen etkinliklerle mezunlarımızın birbirleriyle tanışması, alanındaki çalışmaların güncel olarak tartışılması ve karşılaşılan problemlerin çözümüne dair tecrübenin paylaşılmasına imkan sağlamak amaçlanmaktadır. Teknolojide yeni trendleri yakından takip etmek, alanının profesyonellerinden tecrübeler paylaşılarak masa üyelerimize gelişmelere dair insight vermek hedeflenmektedir.

Kurulduğu günden beri her geçen gün artan ve güçlenen gönüllü kadrosu ve çeşitlenen etkinlikleriyle çalışmalarına devam eden Teknoloji Masası bu sayede oluşan tanışıklığı, muhabbeti, birlikte hayırlı işlere vesile olmayı sürdürmeyi hedeflemektedir.

BURA Teknoloji Masası kurulduğundan bu yana pek çok etkinlik ve organizasyon gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik bölümü mezunlarının ve teknoloji alanında çalışanların; kamudan özel sektöre, üniversiteden sivil toplum örgütlerine kadar her alanda bilgileri ve yetkinlikleri ölçüsünde topluma fayda sunduğunu bizlere göstermiştir. Mezunlarımızda gözlemlediğimiz bu çeşitlilik ve zenginliğin, Teknoloji çalışanlarının birbirinden haberdar olması ve paylaşımın topluluğumuza değer katacağını düşünüyoruz.

Buradan hareketle, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik bölümleri mezun, öğrenci ve mensuplarının birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, gerektiğinde teknolojiye dair konularda fikir danışabilecekleri, gerektiğinde eğitim, konferans, atölye gibi çalışmalara dair duyurular yapıp bu duyuruları ve gündemi takip edebilecekleri, BURA Teknoloji Ağı olarak adlandırdığımız bir duyuru grubu oluşturduk.

Bu sayede hem staj ve iş ilanları-imkanları, alana dair çalışma, sempozyum gibi ilgi çekici konulardan doğrudan haberdar olunabilecek bir kanal oluşturmak hem de farklı yıllardan mezun olmuş fakat benzer alanlarda çalışan IT çalışanları arasında tanışıklığa vesile olmak hedeflenmektedir.

BURA Teknoloji Ağı’na dahil olmayı arzu ediyorsanız aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

KAYIT FORMU

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) olarak, dünyada var olan dijital dönüşüm rekabetinde ülkemizi hak ettiği yerlere getirmek için Dijital Dönüşüm Atölyesi’ni düzenliyoruz.

Dünyamız, dijital dönüşümle yeni bir döneme girmeye ve yeni bir yerde konumlanmaya başlamıştır. Endüstri 4.0-Endüstri 5.0 olarak isimlendirilen bu dönemde, ülkemizde dijital dönüşümün hızlıca tamamlanması, ülkemizin dünyada söz sahibi ülkeler içerisinde yer almasına imkan sağlayacaktır. Endüstri 4.0-Endüstri 5.0 için, özel sektör, kamu, akademi ve teknolojinin tüm paydaşları arasında uyum mekanizmalarının ve sürdürülebilir iş birliği modellerinin geliştirilmesi dünya ile olan yarışta ülkemizi ön sıralara taşıyacaktır. İlgili paydaşların elde ettiği tecrübenin bir masa etrafında diğer paydaşlarla vakit geçirmeden paylaşılması, belli bir zihinsel farkındalığı oluşturup, paydaşlar arasında tecrübe/zaman maliyetini asgari düzeye indirecek ve uyumu beraberinde getirecektir.

Kamu tarafında Dijital Dönüşümü desteklemek amacıyla 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Dijital Dönüşüm Ofisi kurularak önemli bir adım atılmıştır. Özel sektörün farklı kollarında dijital dönüşüm çalışmaları devam etmekte ve gün geçtikçe dijital dönüşümün farklı yansımaları artık hayatımızda daha sık görülmektedir. Toplum nezdinde dijital dönüşüm farkındalığının oluşması ve dolayısıyla ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının da oluşması amacıyla çalışmalarımızı “Dijital Dönüşüm Atölyesi” altında yapmayı kendimize görev biliyoruz.

Atölyede dijital dönüşümün öncü isimlerinin tecrübeleri ekseninde bu dönüşümlerin yakın ve uzun vadede geleceğini konuşuyoruz.

PROGRAMLARIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) olarak Turkcell ana sponsorluğunda dijital dönüşümün öncülerini konuk ettiğimiz Dijital Dönüşümün Liderleri programını düzenliyoruz.

BURA olarak, dijital dönüşümün getireceği rekabet avantajıyla ülkemizin verimliliğini yükselterek hak ettiği yerlere gelmesine katkıda bulunmak istiyor ve Dijital Dönüşüm Atölyesi’ni düzenliyoruz. Bu atölye kapsamında düzenlenen Dijital Dönüşümün Liderleri programıyla ülkemizde bu alanda çalışmalar yapan ve başarılı olan liderleri, ilgili paydaşlar ile bir araya getiriyoruz. Sektörlerinde öncü ve öncü olma potansiyeline sahip olan karar vericileri, güzel örneklerle bir araya getirip, karar vericiler için tecrübe, ilham ve cesaret vermeyi amaçlıyoruz. Dijital dönüşümün tek taraflı olmadığını biliyor ve ilgili paydaşları harekete geçirmeyi amaçlıyoruz.

PROGRAMLARIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

BURA Teknoloji Masası kurulduğundan bu yana pek çok etkinlik ve organizasyon gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirdiğimiz etkinlikler, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik bölümü mezunlarının ve teknoloji alanında çalışanların; kamudan özel sektöre, üniversiteden sivil toplum örgütlerine kadar her alanda bilgileri ve yetkinlikleri ölçüsünde topluma fayda sunduğunu bizlere göstermiştir. Mezunlarımızda gözlemlediğimiz bu çeşitlilik ve zenginliğin, teknoloji çalışanlarının birbirinden haberdar olması ve bu alanda yapacakları paylaşımların, topluluğumuza değer katacağını düşünmekteyiz.

Buradan hareketle, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik bölümleri mezun, öğrenci ve mensuplarını bir araya getirdiğimiz Teknoloji Buluşmaları’nda alanında öncü isimleri konuk edip tecrübelerini dinliyoruz. Aynı zamanda bu programda farklı yıllardan mezun olmuş fakat benzer alanlarda çalışan IT çalışanları arasında tanışıklığa vesile olmak hedeflerimiz arasındadır.

1101, 2021

Milli Teknoloji Hamlesi Ekseninde Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni Konuştuk

11 Ocak 2021|

Dijital Dönüşümün Liderleri programında “Milli Teknoloji Hamlesi Ekseninde Sanayi ve Teknoloji Stratejisi”ni çeşitli yönleriyle ele aldık. Turkcell Ana Sponsorluğunda gerçekleşen Dijital Dönüşümün Liderleri programımızın ikincisinde, “Milli Teknoloji Hamlesi Ekseninde ...

2812, 2020

Dijital Dönüşümün Liderleri’nde İlk Konuğumuz Atakan Peker Oldu

28 Aralık 2020|

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) olarak Turkcell ana sponsorluğunda dijital dönüşümün öncülerini konuk ettiğimiz Dijital Dönüşümün Liderleri programı başladı. Girişimci ve yatırımcı Dr. Atakan Peker, “Yarı İletkenler: Bilişimin Altyapısından Çip ...

1806, 2020

Güvenlik ve Mahremiyet Işığında Blokzincir Teknolojisini Dinledik

18 Haziran 2020|

Dijital Dönüşüm Atölyesi kapsamında hayatımızı değiştirecek teknolojileri uzmanlarından dinlemeye devam ediyoruz. Blokzincir teknolojisi 2008 yılında Bitcoin’in ortaya çıkmasından sonra gündemimizde olmaya başladı. Blokzincirin, birbirini tanımayan partiler arası kriptoloji sayesinde ...

1004, 2020

Blok Zinciri ve BİGA Projesi

10 Nisan 2020|

9 Nisan’da BURA IT Buluşmaları kapsamında Takasbank’tan Fatih Bayırdır’ı dinledik. Bayındır, son yılların gözde teknolojisi olan Blockchain (Blok Zinciri) ve Takasbank tarafından projelendirilen BİGA ürünü hakkında bir sunum gerçekleştirdi. ...

Go to Top