Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Biz Bize Konuşmalar’da bu hafta Dr. Melike Günyüz (Türk Dili ve Edebiyatı’91) konuğumuz olacak.

Otuz yılı aşkın bir süredir yayın dünyasının içinde yer alan Günyüz, sektörün birçok alanında görev yaptı. Türk yayıncılığının hem Türkiye’de lobi gücünü artırmak hem de uluslararası alanda bir oyuncu olmasını sağlamak noktasında sivil toplum çalışmalarının içinde yer aldı. Günyüz, bu alandaki tecrübelerini, tespit ettiği sorunları ve Türk yayıncılarının hedeflerini bizlerle paylaşacak.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, doktorasını ise İstanbul Üniversitesi Eski Türk Edebiyatı ana bilim dalında yapan Melike Günyüz, Erdem Yayın Grubunun Genel Yayın Yönetmenidir. İbn Haldun Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası ölçekte yayıncılık ve çocuğa yönelik birçok projenin koordinasyonunu yürütmektedir. Masal kitapları 15 dile çevrilmiştir.

Türkiye’nin en önemli iş adamları derneklerinden biri olan MÜSİAD’ın ilk kadın yönetim kurulu üyesi olarak Türk siyasi hayatına yön veren birçok ekonomik, kültürel ve iş dünyasına ait raporların yayın sürecini yönetmiştir. IWF Türkiye (International Women Forum) kurucu üyeleri arasındadır. Ayrıca IRSCL (International Research Society for Children’s Literature), ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) üyesidir. KAİM Vakfı kurucu mütevelli üyesi ve Türkiye Gençlik ve Eğitim Vakfı (TÜRGEV) mütevelli üyesidir. Bir dönem Basın Yayın Birliği Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştür.

Uluslararası TURLA (Turkish Literature Abroud) projesi koordinatörlüğü, Kültür Bakanlığı TEDA (Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Kültür, Sanat ve Edebiyat Eserlerinin Dışa Açılımını Destekleme Projesi) Danışma ve Değerlendirme Kurulu üyeliği, TÜBİTAK Popüler Bilim Yayın Danışma Kurulu üyeliği, 6. Ulusal Yayın Kongresi Düzenleme Kurulu üyeliği, Okuma Kültürü Çalıştay Başkanlığı gibi özellikle yayıncılık alanında birçok ulusal ve uluslararası görevde bulunmuştur.

TEYİT FORMU
Go to Top