Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

“Hariciyeci Olmak” programımızda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Serhan Afacan moderatörlüğünde konuğumuz olacaklar.

Programda, Dışişleri Bakanlığının misyonu ve vizyonu, geleneği, kurum kültürü, Türkiye’nin son yıllarda hayata geçirdiği çalışmaları Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’dan dinleyeceğiz. Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan, büyükelçilik vazifesindeki tecrübe ve gözlemlerini bizlerle paylaşacak. Ayrıca konuklarımızdan diplomat olmanın şartlarını ve bu alanda kendisini yetiştirmek üzere olan gençlere tavsiyelerini dinleyeceğiz.

1985 Ordu-Ünye doğumlu olan Yavuz Selim Kıran, Anafartalar İlkokulunda eğitimini tamamladıktan sonra ortaokul ve lise öğrenimini ise Ünye Anadolu Lisesinde tamamladı.

ODTÜ’de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazanarak eğitim hayatına Ankara’da devam etti. Okuduğu bölümü, şeref derecesiyle 1 yıl erken bitirmeyi başardı. Lisans eğitiminden sonra Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine ataması yapıldı. Daha sonra ise sırasıyla Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreterlik Müşavirliği’nin yanı sıra; Avrupa Birliği Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği, TÜBİTAK Başkan Danışmanlığı, TÜSSİDE Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenen Yavuz Selim Kıran, Ağustos 2018’de Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. ABD’de Florida Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayarak Cleveland State ve Bilkent Üniversiteleri’nde öğretim üyeliği yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu üyeliğinde bulundu.

Dönem ve 23. Dönem Eskişehir Milletvekili’dir. 22. Dönem’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Birliği Türk Delegasyonu başkanlığını yürüttü. 23. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürütmüştür. 3 Şubat 2012 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcılığına atanıp 5 Eylül 2014 tarihinde Bakan yardımcılığı görevinden istifa etmiştir.

Nisan 2014- Nisan 2017 yılları arasında Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi başkanlığını yürütmüştür. Mercan, Kasım 2017’den bu yana T.C. Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır.

2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun oldu. 2008 yılında Leiden Üniversitesi İran Çalışmaları bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 2009 yılında bitiren Afacan 2015 yılında aynı üniversiteden doktora derecesini aldı. Çalışmalarında modern İran tarihi, İran’da toplumsal hareketler, devlet-toplum ilişkileri ve güncel İran siyasetine yoğunlaşan Serhan Afacan iyi derecede İngilizce, Farsça ve Arapça bilmektedir.

Afacan Marmara Üniversitesi’nde Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkileri Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktadır.

TEYİT FORMU
Go to Top