Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Tarih, siyaset, ekonomi, teknoloji ve benzeri alanlarda dünyanın ve ülkemizin gündemini meşgul eden konuları uzmanlar eşliğinde konuştuğumuz Hisar Konuşmaları serisi devam ediyor.

Hisar Konuşmalarında bu haftanın konusu tatlı bildiğimiz şekerin acı hikayesi olacak. Konuğumuz Sunar Şirketler Grubu Şeref Başkanı Hüseyin Nuri Çomu ile şeker nedir, çeşitleri nelerdir, nasıl üretilir, şekerin ekonomide karşılığı nedir ve sağlığı nasıl etkiler sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

1965 doğumlu, aslen Darendelidir. Adana Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra Adana’ya dönmüş ve Sunar Grup bünyesindeki şirketlerin çeşitli kademelerinde birçok farklı sorumluluk üstlenmiştir. Türkiye’nin ilk büyük sanayici ve tüccarlarından olan dedesi Mehmet Nuri Sabuncu ve babası Nuri Çomu’dan miras aldığı girişimci ve yatırımcı karakterini yıllar içinde disiplin ve tecrübeyle harmanlayarak Sunar Grup Şirketlerini 100’den fazla ülkeye ihracat yapan bir şirketler grubu haline getirmiştir. Sunar Grup şirketlerinin yatırım, ekonomik büyüme ve kalkınma planlarını, 40 yıllık Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik anlayışı üzerine inşa eden Çomu, Grup Şirketlerinde sürdürülebilirliğin gelecek nesilleri de kapsaması için Babası Nuri Çomu’dan emanet aldığı Yönetim Kurulu Başkanlığını oğluna devretmiştir.

Çomu, tarımsal sanayi sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerin her daim sesi olmuş ve sektöründe bu alanda öncü liderlerden birisidir. Üyesi Olduğu ve Görev Üstlendiği Kurum ve Kuruluşlardan bazıları: İlim Yayma Cemiyeti (İYC) Adana Şube Başkanlığı, Güney ve Güneydoğu Anadolu Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (GÜNYAĞDER) yönetim kurulu başkanlığı, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Üyeliği, Hayırlı İşler Yaptırma ve Devam Ettirme Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesi ve 1996-1998 döneminde MÜSİAD Adana şube başkanı idi. Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) üyeliği yaptı. Adana, Mersin ve Hatay illerinden sorumlu Finlandiya Fahri Konsolosluğu görevini yaptı. Adana Sanayi Odası ADASO Meclis Başkanlığı yaptı. Ayrıca, ADASO’da 3 dönem Meclis üyeliği ve 1 dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) Türkiye Gıda Sanayi Meclisi üyeliği yaptı. Ayrıca TOBB Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) üyeliği yaptı. Adana Üniversite – Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (ADANA ÜSAM) yönetim kurulu üyeliği yaptı. Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) yönetim kurulu üyeliği yaptı. Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) yönetim kurulu üyeliği yaptı Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) yönetim kurulu üyeliği yaptı. UTG – Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

PROGRAMA KATIL
Go to Top