Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Biz Bize Konuşmalar devam ediyor!

Bu haftaki konuğumuz M5 Ulusal Güvenlik Savunma Strateji Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürü ve İngiltere Merkezli bir şirketler grubunun CEO’su Murat D. Erker olacak.

Gazetecilik mesleğinin yanında birçok medya kuruluşunun yönetiminde ve kuruluşunda yer alan Erker, bizlere bu süreçteki tecrübelerini ve medyanın son 30 yıldaki içerik ve teknolojik dönüşümünü aktaracak. Ayrıca siyaset, devlet ve özel sektör kurumlarının medyanın kurumsal davranışlarına etkileri, medyanın geleceği ve medyadaki insan kıymetleri hakkında bir sunum gerçekleştirecek.

1965 yılında İstanbul’da doğdu. 1976 yılında Üsküdar Selimiye İlkokulu, 1985’te Saint Benoît Fransız Lisesi’nden mezun olduktan 1 yıl sonra medyadaki kariyerine Altınoluk Dergisinde masaüstü yayıncı ve muhabir olarak başladı.

Murat D. Erker, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji bölümüne 1988 yılına kadar devam etti. Medyanın içine girip matbaa mürekkebine bulaştıktan sonra alaylı olarak başladığı basın hayatına İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na geçerek mektepliliği de ekledi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV  bölümünden 1994 yolunda mezun oldu.

Eğitim ve iş hayatını birlikte götüren Erker 1990 yılında TRT’den gelen teklif üzerine 1. Yönetmen Yardımcısı TRT İstanbul Televizyonu’na geçti. Türkiye’nin tek sabah Programı olan Gün Başlıyor’da günlük içerikler üretti. Kariyerine Kanal 6’nın kuruluşu ile özel televizyonlarda devam eden Erker, Yapımcı-Yönetmen, Savaş Muhabiri, Editör, İcracı Yapımcı gibi pozisyonlarda çalıştı.

Sırasıyla TRT, Kanal6, TGRT, Reuters, İHA, Veri Haber Ajansı, CNN Türk, İstanbul TV, Sky Türk, Star Medya Grubu’undaki çalışmalarının yanında Kral TV ve ATV Avrupa kanallarının Genel Müdürlüğünü yaptı. 2000 yılında CNN Türk’teki bir çalışma arkadaşı ile şu anda TV Net olarak bilinen TV Kanalını İstanbul TV olarak kurdu.

TRT Genel Müdürü rahmetli Şenol Demiröz’ün danışmanlığı yanında, o zamanki adı ile İKT olan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun İletişim Müşaviri olarak Cidde’de çalıştı. Çalık Holdingte İletişim’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Sanko Holdingte İletişim, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü olarak çalıştı. Kariyeri boyunca birçok belgesel, günlük program, canlı yayın ve uluslararası haber yaptı.

2016 yılında Resmen Emekli oldu. Halen M5 Ulusal Güvenlik Savunma Strateji Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürlüğü’nün yanında İngiltere Merkezli bir şirketler grubunun CEO’su olarak görev yapmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti, ABD Ticaret Odası Amerikan Türk Konseyi üyesi ve BURA Kurucu üyesidir. Fotoğrafçılık, Dalgıçlık, Okçuluk ve Ateşli Silahlar hobileri ile meşgul olmaktadır. Erker, evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.

TEYİT FORMU
Go to Top