Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

13 Aralık 2021 Pazartesi | 20.00 | YouTube

Psikoloji ve PDR alanındaki öğrenci ve mezunların alana dair temel bilgi düzeyini artırmayı hedeflediğimiz ve psikoterapi ekollerini uzman isimlerden dinlediğimiz “Psikoloji Serisi”nde yeni dönem başlıyor.

Daha önce farklı terapi kuramlarını dinlediğimiz psikoloji serisinde bu sefer Varoluşçu Terapi’yi Uzm. Kln. Psikolog, Psikoterapist Handan Süreyya Aysun Arıcan ile daha yakından tanımaya çalışacağız.

Varoluşçu Terapi Nedir?

Irvin D. Yalom varoluşçu terapiyi “kişinin varoluşundan kaynaklanan konulara odaklanan dinamik bir terapi yaklaşımı” olarak tanımlar. Varoluşçu terapinin amacı yaşamı netleştirmek, üzerinde düşünmek ve anlamaktır. Bu yaklaşıma göre patoloji veya semptomlar, kişilerin kendilerine dair tanımadıkları veya anlama fırsatı bulamadığı olguların kendilerini ifade edişleridir.

13 Aralık 2021 – 28 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz dört oturumda psikoloji ve terapi kuramlarını yakından tanımaya çalışacağız. YouTube kanalımız üzerinden online olarak gerçekleştireceğimiz bu seri, Psikoloji ve PDR alanındaki öğrenci ve mezunlar başta olmak üzere alana ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

*Oturumlara katılım için bir kez teyit vermeniz yeterlidir.

*Bazı oturumların yüz yüze yapılabilme ihtimali vardır. Bilgilendirmeler ilerleyen dönemde e-posta ve sms yoluyla yapılacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim aldığı Çift Anadal programlarını “Onur Derecesi”yle bitirdikten sonra eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda devam etmiştir. Öğrenciliği sırasında Boğaziçi Üniversitesi Psikobiyoloji Laboratuarı’nda gönüllü olarak çalışmış, çeşitli danışmanlık merkezleri, anaokullarında gözlem yapmış, gönüllü olarak hastanelerin yataklı psikiyatri bölümlerinde bulunmuştur. Aldığı diğer eğitimlerin yanı sıra Varoluşçu Akademi’de Varoluşçu Temel Analiz Eğitimi ve İleri Varoluşçu Terapiler Eğitimleri’ni tamamlamıştır. Son yıllarda yine Varoluşçu Akademi’de “İleri Eğitimler” kısmında ders vermektedir. Görüşmelerini Psikanalitik-Varoluşçu yönelimle sürdürmekte olup özellikle dirençli depresyon, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, psikotik özellikli duygu durum bozuklukları konularında çalışmaktadır. Aysun Arıcan, Psikanaliz eğitimine Chicago Center for Psychoanalysis’de eğitimine devam etmektedir.

PROGRAMA KATIL
Go to Top