Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Eğitim, etkileri ve sonuçları uzun vadede görülebilen bir toplumsal hizmettir. Bugün gerçekleştirilen bir değişimin sonuçları 10-15 yıllık süreçte kendisini göstermektedir. Bununla birlikte devasa yapısı nedeniyle eğitim kurumlarının değişmesi önemli bir zaman almaktadır. Bu açıdan eğitim planlarının diğer politika alanlarından farklı olarak daha geniş mutabakatlarla ve daha uzun vadeli olarak yapılması gerektiği uzmanlarca sıklıkla ifade edilmektedir.

Türkiye’nin içinde bulunduğu zor koşullar ve acil gündemler nedeniyle eğitim, toplumun ve yöneticilerin gündeminde arka sıralara düşebilmektedir. Ancak küresel düzeyde salgının ülkemizde de görülmesi ve alınan önlemler eğitim meselesini de yeniden düşünmemize neden olmuştur. Bu eksende konuğumuz Doç. Dr. Yusuf Alpaydın ile Türkiye’nin eğitim sisteminin problemleri ve geleceğini ele alacağız.

Program online olarak gerçekleşecektir. Katılım için lütfen teyit veriniz.

TEYİT FORMU

1980 yılında Yozgat’ta doğdu. Lisans eğitimini 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde, yüksek lisans çalışmasını 2006 yılında aynı üniversitede yetişkin eğitimi programında tamamladı. Doktora çalışmasını 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi programında Türkiye’de yükseköğretim sistemi ve emek piyasası arasındaki ilişkileri konu alan teziyle bitirdi. 2003- 2014 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında 11 yıl okul rehber öğretmeni olarak görev yaptı. Bu dönemde başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitim Programı’nın (AEP) müfredat, materyal geliştirme ve formatör eğitimi projeleri olmak üzere çeşitli araştırma ve uygulama projelerinde yer aldı. 2014 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak göreve başladı. Halen bu kurumda çalışmaktadır. Mesleki yaşamı ile birlikte eğitim ve bilim alanında faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşunda aktif rol aldı. İlmi Etüdler Derneğinin kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem başkanlığını yaptı. Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği’nde yönetim kurulu üyesi ve başkanlık görevlerini yürüttü. Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Dergisi, Educational Research in International Context, İnsan ve Toplum adlı dergilerin editor kurullarında da yer alan Alpaydın, eğitim yönetimi ve politikaları, eğitim-istihdam ilişkileri ile yükseköğretim konularında araştırma ve yayın çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Go to Top