Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

21 Mart 2022 Pazartesi | 20.00 | Zoom & YouTube

Türkiye’nin ve Dünya’nın gündemini konuştuğumuz Hisar Konuşmaları serisi devam ediyor. Tarih, siyaset, ekonomi, teknoloji ve benzeri alanlarda dünyanın ve ülkemizin gündemini meşgul eden konuları uzmanlar eşliğinde tartışıyoruz.

21 Mart Pazartesi günü Emekli Tuğgeneral Osman Gazi Kandemir ile Rusya – Ukrayna savaşının sebeplerini ve sonuçlarını konuşacağız. Programın moderatörlüğünü Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak yapacak.

*Program ilgili tüm herkesin katılımına açıktır.

*Katılım için lütfen teyit veriniz.

1961 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta eğitimini Sivas’ta tamamladı. 1978 yılında girdiği Kara Harp Okulu’ndan 1982 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. Meslek hayatı boyunca sırasıyla Sınıf Okulu, TODAİE Kamu Yönetimi, Kara Harp Akademisi, Lisan Okulu, Silahlı Kuvvetler Akademisi, Almanya NATO Okulu Psikolojik Harekât Eğitimi, İngiltere Cranfield Üniversitesi Harekât Analiz eğitimi aldı. Büyük bir kısmı Kurmay Subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her seviyesindeki komutanlık ve karargâh görevleri yaptı. İtalya’da bulunan NATO Karargâhında üç yıl şube müdürlüğü görevi icra etti. 2011 yılında general rütbesiyle emekli oldu. Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Kandemir emekli olduktan sonra Karanfil, Gelincik ve Yüzyıllık Hikaye adında üç roman yazdı.

1968 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1997 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans, 2001 yılında Marmara Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. 2005 yılında doçent oldu. 1995 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren Kızıltoprak’ın XIX. Yüzyıl Osmanlı tarihi, II. Abdülhamid dönemi, Ortadoğu ve Mısır üzerine çeşitli kitap, makale ve bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Evli olan Prof. Dr. Kızıltoprak, 2 erkek bir kız çocuk babasıdır.

Kitapları

  • 15 Numaralı Mühimme-i Mısır Defteri
  • Mısır’da İngiliz İşgali ve Osmanlı’nın Diplomasi Savaşı (1882-1887)
  • Mısır’da Osmanlı’nın Son Yüzyılı (Mehmet Ali Paşa’dan II. Abbas Hilmi Paşa’ya)
  • Abdülhamid Han’ın Dış Politikası ve Taşöz Operasyonu
PROGRAMA KATIL
Go to Top