Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Dil, Zaman ve Kader Üzerine Bir Deneme: “Arrival”

Amerikalı yazar Ted Chiang’ın 1998’de yayımlanan Story of Your Life adlı kısa öyküsünden esinlenerek ortaya çıkan “Arrival” filmi, üniversitede antik diller üzerine ders veren dilbilimci Louise Banks’in, bir ders esnasında ABD’ye gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenmesiyle başlar. Dünyanın farklı ülkelerine, toplam 12 yere inen bu uzay araçları Amerikan Ordusu’nu harekete geçirir ve Albay Weber, uzaylılardan alınan ses kayıtlarının çevrilmesi için Banks’ten yardım ister.

Banks, matematikçi Ian Donnelly ve uzmanlardan oluşan ekip, uzay aracının içine girerler. Mesajı anlayabilmek için çalışmalar sürerken uzay araçlarının indiği diğer ülkeler, uzaylılara saldırma hazırlığına başlar. Banks ve ekibinin tüm riskleri alarak tüm dünyayı etkileyecek bir savaşı önleyebilmek için çok az zamanı olacaktır.

Filmi izledikten sonra gerçekleştirilecek söyleşide mezunlarımızdan Nagihan Haliloğlu, Eda Karagöz’ün moderatörlüğünde filmin işaret ettiği bilim kurgu dünyasıyla alakalı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Katılım için lütfen teyit formunu doldurunuz.


Tarih:

13 Ekim 2017 Cuma – 19:15

Yer:

Mithat Alam Film Merkezi – Güney Kampüs

İletişim:

[email protected]

0532 505 7384

Nagihan Haliloğlu İbn Haldun Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Oxford Üniversitesi Şarkiyatçılık bölümünde Fatma Aliye’de Anlatı Otoritesi üzerine bir MSt tezi yazmıştır. Heidelberg Üniversitesi’nde Jean Rhys üzerine yazdığı tez “Narrating from the Margins” adı altında Rodopi yayınevinde 2011 yılında yayınlanmıştır. Şu anda çağdaş metinlerde melankoli üzerine bir proje üzerine çalışmaktadır. Film, kitap ve sanat eleştirileri düzenli bir şekilde Lacivert dergi ve Daily Sabah gazetesinde yayınlanmaktadır.

Go to Top