5 Mayıs’ta gerçekleşen “Lojistik & Havacılık” oturumunda ise “The Future of Logistics” başlıklı sunumuyla Forward Air Inc. Başkan Yardımcısı Rene Espinet konuğumuz oldu. Espinet öncelikle salgının oluşturduğu durumlardan bahsetti, daha sonra lojistik sektörü özelinde pandeminin etkisini, daha sonra Amerika’da Lojistik alanında pandeminin ne tür durumlar ortaya çıkardığını anlattı.

Yine aynı oturumda DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin “Covid ‘19-Free Airports” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Keskin, Türkiye’nin salgına yönelik alınan önlemleri kapsamında, Koronavirüs salgınında birçok Avrupa ülkesinden yüzdesel olarak daha fazla trafik kaybettiğini, bu durumun sebebinin ülkemizden daha fazla noktaya uçuş gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi.

Konuğumuz, havayollarında yolcu trafiği azalırken, kargo trafiğinin yerini az çok koruduğunu, DHMİ, kurum olarak işbirliğinde olduğu havayolu firmaları, havalimanı kiracılarına vs bu süreçten en az biçimde etkilenmeleri için kolaylıklar sağladığını ifade etti.

“Yeni normal dönemde Free-Airports denilen bir süreç ortaya çıkacak. Havayolunu kullanan kişilerin ulaştıkları andan, vardıkları havalimanından çıkış yapacakları ana kadar geçen sürede, risk ve etkilerini azaltmak amacıyla gerekli tedbirlerin alınarak verilen tüm hizmetlerin kesintisiz sürdürülmesini sağlayan süreçler bütünüdür.”

Sunumunun ardından kısacak yeni havalimanının durumundan bahseden Hüseyin Keskin, oturum sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

Program tekrarını buradan izleyebilirsiniz:

Paylaş!