Biz Bize Konuşmalar’da Derneğimiz Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yalçıntaş’ı ağırladık. 2 Nisan Perşembe günü Zoom üzerinden online gerçekleştirdiğimiz programımıza konuk olan Yalçıntaş, akademideki ve sivil toplum kuruluşlarındaki yoğun mesaisinin yanında sürdürdüğü aktif sportif hayatından bir bölümünü bizimle paylaştı.

Ben aslında dağı değil, kendimi fethettim. – Edmund Hillary

Programa Everest’e tırmanan dağcı Edmund Hillary’nin bu sözüyle başlayan Yalçıntaş, Everest’e olan yolculuğunun nasıl başladığını, neler gördüğünü, neler yaşadığını ve yolculuğun kendisini nasıl değiştirdiğini anlattı. Farklı dallardaki spor dallarına 45 yaşında başladığını söylerken, sporun insanın bedensel ve mental gelişimiyle olan ilişkisi üzerine tecrübelerini aktardı.

Yalçıntaş, yolculuğun en başından, İstanbul’dan Everest’in bulunduğu ülke olan Nepal’e geçişini, ardından Everest’e tırmanma sürecinde yaşananların detaylarını paylaşırken, sunumunu yolculuğundan fotoğraflarla ve videolarla zenginleştirdi. Yolculuğunda farklı ülkelerden, farklı yaşam koşullarındaki insanlarla karşılaştığını belirtirken, kendisini etkileyen birçok durumla karşılaştığını, bu durumlardan birinin de Hindistan’dan gelen ekipten bacağı olmayan dağcının durumu olduğunu söyledi.

“İnsan birşeye inanırsa, niyetlenirse Allah da ona yardım ediyor, Hayattaki zorlukların insanı yıldırmaması lazım, azimle çalıştıktan sonra yapılamayacak şey yok.”

Yalçıntaş, bu tarz sporlara 45 yaşından sonra başladığını, azimle her şeyin üstesinden gelineceğini belirtti. Sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan konuğumuz hayatta mühim olanın hedef değil, yol olduğunu söyledi.

Programımız katılımcılarına ve konuğumuz Doç. Dr. Murat Yalçıntaş’a değerli tecrübelerini paylaştığı için teşekkür ederiz.

Program tekrarını izlemek için tıklayınız:

Paylaş!