BURA olarak lisansüstü başvurularına yönelik bilgilendirme amacıyla mezuniyet aşamasındaki öğrenci arkadaşlarımızla bir araya geldik. Daha önce benzer süreçlerden geçmiş ve başvuru süreçlerini başarılı bir şekilde yürütmüş olan üyelerimizden Fırat Kimya (Psy&Pols ’14), Burak Sezgin (IE ’11), ve Ahmet Faruk Demircioğlu(Pols’14)’ün katılımıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantısında bu aşamanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Hocalardan referans alınması, Niyet Mektubu yazımı, Akademik CV oluşturulması, GRE, TOEFL, ALES, YDS gibi başvuru öncesi girilmesi gerekli sınavlara kadar bu sürecin bütün aşamaları tek tek anlatılırken yurt içi ve yurt dışı başvurularındaki bazı farklara değinildi. Bunun yanı sıra, mezunlarımız tecrübelerine dayanarak alanında kendisini ispatlamış bazı başarılı okulların öğrenci kabullerini neye göre yaptığını izah etti. Başvuru öncesinde yüksek lisans programlarındaki akademisyenlerin yanına giderek birebir görüşme yapmanın da faydalı olacağı belirtildi. Talep olması halinde, sunumda bulunan mezunlarımız BURA’nın öğrenci arkadaşlarımıza daha sonra da bu anlamda rehberlik yapabileceğini söyledi.

Öğrenci arkadaşlarımızın sorularının yanıtlanmasıyla son bulan etkinliğimize katılan başta mezunlarımız olmak üzere bütün arkadaşlarımıza akademik hayatlarında başarılar dileriz. Bununla beraber, öğrenci arkadaşlarımız derneğimize mail veya telefon yoluyla ulaşabilir ve mezunlarımızın rehberliğinden faydalanabilirler.

Paylaş!