Üyelerimizden Ahmet Abdullah Saçmalı’nın (Soc&Hist 2006) öncülük ettiği bir grup araştırmacı geçmişimiz, bugünümüz ve de geleceğimiz arasındaki bağları kuvvetlendirme adına önemli bir hizmette bulundu.

Ekip, Osmanlıca araştırmacıları için LexiQamus isimli, www.lexiqamus.com adresinde faaliyet gösteren bir yazılım geliştirerek Osmanlıca’nın dijital platformda uluslararası erişilebilirliğine önemli bir katkı sundu. Geliştirilen bu sistem, özellikle el yazması metinlerde okunması zor olan kelimelerin kısa bir süre içinde çözülmesini sağlıyor.

Web sitesinin kullanımı ise oldukça kolay; kelime içinde tesbit edilebilen harfler girildikten sonra ‘ara’ tuşuna basılıyor. 176 bin civarında maddeyi içeren yaklaşık 20 kadar sözlük bir saniyeden kısa bir zaman içinde taranıyor ve bu şartları sağlayan kelimelerin listesi veriliyor. Böylece araştırmacıları bir kelime için uzun saatler harcamaktan kurtarıyor, bazen de ‘okunamıyor’ diye uğraşılmaktan vazgeçilen kelimeleri süratle çözüyor.

Sitenin işlevi ilgili daha detaylı bilgiye şuradan (http://www.lexiqamus.com/yazi/lqnedir) ulaşabilirsiniz.

Nasıl kullanıldığı ile ilgili geniş bilgi ise bu sayfada (http://www.lexiqamus.com/yazi/yardim)

Sözlüğe TDK’nın resmi sitesinden de ulaşılabiliyor:

Şimdiye kadar Oxford, Yale, McGill, Duke, Michigan ve Cornell gibi dünyanın önde gelen üniversiteleri LexiQamus’u sitelerinde duyurarak araştırmacılara tavsiye ettiler.

LexiQamus’u tavsiye eden üniversitelerin tam listesini görmek için lütfen tıklayınız (http://www.lexiqamus.com/yazi/nedediler)

Kıymetli mezunumuzu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Paylaş!