Pandeminin İzini Sürmek Atölyemizin beşinci oturumunda “Krizin Merkezindeki Sektörler: Tedarik Zinciri & Tarım” konusu ele alındı. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz “Gıda & Tarım” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Oruç Baba İnan’ın Oturuma Tarım Kredi Kooperatifleri’ni tanıtarak başlayan Poyraz, kurumun tarihsel gelişimi ve günümüzdeki durumuyla ilgili bilgiler paylaştı. Ardından pandeminin Tarım sektörüne etkisini ve bu süreçten sonraki gerçekleşebilecek durumları istatistiklerle destekleyerek sundu.

Pandeminin tarımsal ürünlerin ekiminde büyük bir sıkıntı yaratmadığını belirten Poyraz, öenmli sıkıntının bu ürünlerin, devletlerin ihracat kısıtlamaları nedeniyle ihracatında ve ticaretinde olacağını, kısacası üründen yana değil, hasat sonrası ürün bolluğundan kaynaklı riskler beklediklerini ifade etti.

“Dondurulmuş ürünler alanında büyük gelişmeler olabilir. Bu alan hala bakir. Girişimciler için büyük fırsat.”

“Koronavirüs sürecinde planlı bir üretime nasıl geçeceğiz buna bakmak gerekiyor. Yapabilir miyiz yapamaz mıyız diye tartışmak yerine bir an önce harekete geçmeliyiz. Maksimum 3 yılda bunu gerçekleştirmeliyiz. Bu planlama sürecinde kısaca şu dört sorunun cevabını ortaya koymak lazım:

1-Nerede

2-Kiminle

3-Ne Üreteceğiz

4-Nasıl Üreteceğiz?”

Sunumun ardından Konuğumuz Poyraz, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Program tekrarını buradan izleyebilirsiniz:

Paylaş!