Boğaziçi Üniversiteliler Derneği 3 Ocak 2017’de Garanti Kültür Merkezi’nde Suriyeli alim Şeyh Muhammed Ebu’l-Huda El-Yakubî’yi ağırladı.

“Refuting Extremism in the Light of Islam” başlıklı bir konferans vermek üzere okula davet ettiğimiz Şeyh El-Yakubi konuşmasını Garanti Kültür Merkezi’nde yaptı. Konuşmasında sık sık İslam’ı anlama noktasında aşırı uçlara kapılmanın aslında ne kadar sakıncalı olduğuna vurgu yapan El-Yakubi bu aşırılığın en açık ve güncel örneği olarak insanlığa İslam’ı yanlış tanıtan IŞİD isimli örgütün olduğunu söyledi. Faaliyetleriyle bölgesel barışı ve huzuru ortadan kaldıran bu terörist örgütün gençlerin kötü durumlarından faydalandığının altını çizerken “cihat” kavramını Kur’an ve Sünnet perspektifinde ele alınması gerektiğini ifade etti.

Kendisini İslam’a nisbet ederek zulmü yaygınlaştıran IŞİD gibi yapıların insanların inançlarını, İslam’ın tamamen dışında ve zıddında bir yaklaşımla manipüle ettiğini ve böylelikle araçsallaştırdığını açıklayan Yakubi, İslam alimlerinin bu kurguların batıllığını dile getirmesinin önemine dikkat çekti

Şeyh El-Yakubi, konuşmasından sonra katılımcıların sorularına cevap verdi. Dernek başkanımız Hasan Topal’ın hediye takdiminin ardından kürsüden son bir defa katılımcılara teşekkür eden Şeyh El-Yakubi, Türkiye’de bulunmaktan memnun olduğunu belirtti.

Paylaş!