İstanbul Gezileri ‘’Huzur Başkenti Eyüpsultan’’ Gezisi İle Döneme Merhaba Dedi!

İstanbul Gezileri kapsamında düzenlenen Eyüpsultan gezisi değerli mezunlarımızdan Hesna Haral’ın rehberliğinde gerçekleşti. Mezun ve öğrenci arkadaşlarımızın katılım gösterdiği gezide Eyüp’ün tarihi atmosferi büyüleyiciydi.

Öğlen namazını müteakip Eyüpsultan Cami’sinin avlusunda toplanan gezi ekibimiz, Eyüpsultan semtinin sokaklarını seyre çıktı. Gezinin rehberliğini üstlenen Hesna Haral’ın Eyüpsultan semti ve buradaki yerleşimin tarihçesinden bahsetmesinin ardından “Zalpaşa” olarak bilinen Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nin de bulunduğu alana geçildi.. Klasik Dönem Osmanlı Mimarisi’nin önemli eserlerinden olan Zal Mahmut Paşa Külliyesi, medrese, cami, şadırvan, türbe ve mezarlıklara ev sahipliği yapıyor. Zengin içerikli anlatımıyla katılımcıları bilgilendiren Haral, mevcut imaretleri sanatsal açıdan da değerlendirerek bu yapıların İstanbul’u İstanbul yaptığına dikkat çekti.

Eyüpsultan Camii ve Türbesi’nin bulunduğu Eyüpsultan Külliyesi’nde ise klasik dönem sonrası Osmanlı’nın barok anlayışı incelendi. Mimari ve tarihi bilgilerden sonra buranın manevi yönüne değinen rehberimizin anlatımının ardından cami, türbe ve külliye beraberce gezildi. Kılınan ikindi namazının ardından yemek ikramı ile devam eden gezimizde katılımcılar karşılıklı sohbet ederek fikir alışverisinde bulundu.

Paylaş!