BURA İstanbul Gezileri, 10. gezi programını Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi ile gerçekleştirdi. Kahvaltı ikramı ile başlayan programımız, rehber eşliğinde müze turu ile devam etti.

Kronolojik sıralamada düzenlenmiş olan sergide icatların tarihçesi deneyimli rehberlerce aktarılırken; katılımcılarımız Cezeri’nin makinelerinin ölçekli, yeniden yorumlu interaktif rekonstrüksiyonları, düzenekler, demonstrasyonlar ve aletlere ek olarak bazı tarihi, mimari ve kültürel unsurların replika ve maketleri ile sergiyi zenginleştiren kurulumlar üzerinden icatların çalışma prensiplerini uygulamalı olarak görme fırsatı yakaladılar.

Tekniğin Sanatla Buluştuğu Fantastik Macera Filli Su Saati’nden, Bugünkü Modern Motorların Atası Dört Kepçeli Su Kaldırma Düzeneği’ne kadar zamanının oldukça ilerisine hitap etmeyi başaran Cezeri icatlarının ileri görüşlülüğü ve uygulanabilirliği ile meraklılarını kendine bir kez daha hayran bıraktı.
Katılımcılarımız serginin kendilerinde; tarih bilinci oluşturma, sorun ve kısıtları dikkate alarak çözüm geliştirme, insanın gelişimine katkı sağlama ve daha yaşanabilir bir dünya için evrensel çabaya katkıda bulunma hususlarında ufuk açıcı olduğunu belirttiler.

Gezide mezunlarımızın yanı sıra geleceğin mühendis ve kaşifleri de icatlara yoğun ilgi gösterdi.

BURA İstanbul Gezileri, yeni dönemde de İstanbul’un büyüleyici tarihi ve kültürel mekanlarında birbirinden ilgi çekici gezi rotaları ile devam ediyor.

Paylaş!