İspanyol kardeşlerimiz Abdül Wahid Barrios ve Halil Belkhir Başkan Akkoç ve Dış İlşkiler Komisyonu üyeleriyle görüştüler.

BURA‘nın kuruluşundan hemen sonra başlatmış olduğu dünya müslümanları ile tanışma ve iletişim çabaları, İspanya müslümanlarıyla bir seneden beri değişik vesile ve organizasyonlarla süregeliyor.

İstanbul’u ziyaret eden Endülüs Müslümanları‘ndan bir grupla bu hafta buluştuk; İspanya ve Avrupa’daki müslümanların sorunlarını görüşme fırsatını yakaladık. Gırnata başta olmak üzere, Endülüs Bölgesi’nde Sevilla ve Kurtuba‘da, gerek katoliklikten ihtida ederek islamı seçen, gerekse Fas ve Cezayir kökenli çok sayıda ispanyol müslüman yaşıyor.

İspanyol kardeşimiz Abdül Wahid Barrios BURA ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, bizleri de Gırnata‘ya beklediklerini söyledi.

BURA‘nın Endülüs Müslümanları ile ilişkileri kuvvetlenerek sürüyor: bilindiği gibi, 20 gün önce de, Malik Garcia ve oğlu Halit Garcia da Bayramlaşmamıza katılarak, Boğaziçililerle tanışmışlardı.

Gırnata Camii

Gırnata Camii (Mezquita de Granada), katoliklerin eski camiyi kiliseye çevirmelerinden yüzyıllarca sonra, eski caminin yanı başında, ispanyol müslümanları tarafından, 2002 yılında hizmete açılmıştı.

Cuma namazlarında yüzlerce müslümanla dolup taşan Gırnata Camii, aynı zamanda vakit namazlarının kılındığı ve şehirdeki müslümanların kur’an ve fıkıh gibi islami bilgileri aldıkları bir islami ilimler merkezi. Cami’de çocuklar için de dersler var.

Paylaş!