Üyelerimizden Arş. Gör. İsmail Musab Gülaçar (Genetik ’13), Yrd. Doç. Dr. Gökhan Görgişen’ın iş birliğiyle Van YYÜ’de kanser hastalığına yönelik yerli genetik tanı kiti üretti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği, sanayi ve üniversite iş birliğiyle gerçekleştirilen “Kanser Tedavisinin Yönlendirilmesinde Etkili Olan Tanı Kiti” adlı proje kapsamında, kanser hastalarının genetik yapılarına göre kişisel kitler hazırlanması hedefleniyor. Bu sayede kanser hastalarına daha uygun ilaçların verilmesi ve hastaların yaşam kalitesinin artırılması mümkün olabilecek.

Kendisiyle yapılan mülakatta Arş. Gör. Gülaçar Türkiye’de genetik kitlerin yurt dışından getirildiğini, yaptıkları çalışmayla bu sorunu ortadan kaldırmak istediklerini anlattı. Amaçlarının yerli tanı kiti üretmek olduğunun altını çizen Gülaçar, şunları ifade etti:

“Bu projedeki asıl hedefimiz kanser hastalarına yönelik uygulanan tedavide yönlendirici olmaktır. Hastalarımız açısından düşündüğümüzde kemoterapi uzun bir süreç. Bu sürecin hastalığa doğru cevap verip vermeyeceği de belli olmuyor. Cevap alınmayan bir ilaç hastayı sadece yoracaktır. Hastanın genetik yapısına uygun ilacı verdiğinizde hayat standardını yükseltiyorsunuz. Dolayısıyla bu çalışma hastalara hem psikolojik hem de hayat standartları açısından oldukça fayda sağlayacaktır.”

Mezunumuzu ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını temenni ediyoruz.

Kendisiyle yapılan haber videosu için tıklayınız.

Paylaş!