Güney Meydan’da uçurtma yapma atölyesiyle başlayan Uçurtma Şenliği akşam saatlerine kadar devam etti.

Katılımcıların “Armut Altıgen” modeli uçurtma yapmayı öğrendikleri atölyede ilk olarak çıtalara ip çekildi. Ardından isteğe göre farklı desenlerin yer aldığı uçurtma kağıtları çıtalara gerilerek uçurtmaların ana gövdesi oluşturuldu. Kesme ve yapıştırma işlemlerinin ardından kuyruk takılmasıyla beraber ortaya çocukları kıpır kıpır hale getiren uçurtmalar ortaya çıktı.

Gruplar sırayla atölyeyi tamamladıktan sonra katılımcılar İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz’ün gözetiminde nasıl uçurtma uçuracaklarını öğrendiler. Kuzey tarafından esen rüzgardan faydalanabilmek için velilerinin tuttukları uçurtmaları kuzey yönüne doğru koşarak uçuran çocukların mutlu anları görülmeye değerdi. Rüzgarın yetmediği yerde çocukluk heyecanı ve tutkusuyla havalanan uçurtmalar gökyüzünü rengarenk hale getirdi. Kendisini tutamayıp ipleri eline alan mezunlar da çocuklarını bahane ederek uçurtmaların peşinden koşturdular.

Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederken sahip oldukları uçurtmaları en güzel ve rüzgarlı günlerde keyifle uçurmalarını temenni ederiz.

Paylaş!