BURA Ailesi olarak her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz İstanbul İftarında 1 Nisan Cumartesi günü bir araya geldik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediğimiz iftar programımız üyelerimizin, Boğaziçili öğrenci ve mezunların ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Hasan Fehmi Topal, İstanbul Milletvekili İffet Polat, BYV Yönetim Kurulu üyesi Sadık Yener de iftar programımızı teşrif ettiler.

Ramazan ayının bereketini birlikte yaşamak adına düzenlediğimiz programa erkenden gelmeye başlayan misafirlerimiz, iftar programının yanında muhabbet ederek özlem giderdiler. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile iftar vakti beklenirken, ezan ile oruçlar açıldı. Yenilen iftar yemeğinin ardından BURA Yönetim Kurulu Başkanımız Fehim Paluluoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. İnci ve mezunlarımızdan İstanbul Milletvekili İffet Polat konuşmalarını gerçekleştirdi.

Derneğimizin başlıca faaliyetlerine değinen Başkanımız Paluluoğlu, BURA Derneği olarak sosyal ve kültürel etkinliklerimize devam edeceğimizi belirtti. Paluluoğlu, “Ramazana kavuşmanın, iftarlarda bir araya gelmenin mutluluğuna, ülkemizde ve Suriye’de yaşanan depremlerin hüznüyle geliyoruz. Bir mezun derneği olarak desteklerinizle depremin yaralarını sarmak üzere bölgedeki yardım çalışmalarına destek olmaya devam ediyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, geride kalanlara sabırlar diliyoruz.

Dernek olarak, İK, IT, psikoloji, eğitim gibi alanlarda faaliyetlerimize devam ediyoruz. BURA olarak üniversitemizin marka değerini yukarıda tutan bir topluluğuz. Belli alanlarda odaklandığımız faaliyetlerimizde de bu perspektifle çalışıyoruz.

Mezunlar olarak topluma ve üniversitemize karşı sorumluluklarımız var. Üniversitemizi iş birliklerimizle desteklemeye gayret ediyoruz. Bu açıdan, BUVAKIF kurulalı bir yıl oldu ve faaliyetlerine devam ediyor. İnşallah bir kilometre taşı olacak.

Mezun buluşmalarımızı her dönem yapıyor, iftarlarda da bir araya gelerek birbirimizden kopmadığımızı, paylaşacak şeyimizin olduğunu hatırlatmış oluyoruz. Allah nasip ederse iftarlarımızda sayılarımızı arttırarak her yıl buluşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektörümüz Prof. Dr. İnci selamlama konuşmasında, “Boğaziçi Üniversitesi ancak mezunlarıyla güçlü olabilir. Dünyanın en büyük üniversiteleri mezunlarıyla bir yere varırlar. Harvard, MIT gibi üniversitelere baktığınızda onların mezunlarının kurduğu sivil toplum örgütleri ve üniversitelerinde yaptıkları fedakarlıklarla o üniversiteleri dünyanın ışıldayan yıldızları haline getirmişlerdir.

Ben de inanıyorum ki BURA’nın bu gayretleriyle, bugünden başlamak üzere Boğaziçi Üniversitesi çok daha aydınlık bir döneme geçecektir, çok daha güçlü olacaktır ve dünyanın parlayan bir yıldızı olacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi için iki şey çok önemlidir; mekansal olarak ve akademik olarak büyümek. İdari olarak bunu en iyi şekilde destekleyeceğiz. Bunun meyvelerini de en kısa zamanda sizlere göstereceğiz. Dualarınızı ve desteklerinizi bekliyorum” dedi.

Ardından mezunumuz (TKL’93) ve İstanbul Milletvekili Sayın İffet Polat, katılımcılara teşriflerinden dolayı teşekkürlerini sundu. Polat, “Öncelikle ramazanı şerife sağlık ve sıhhat ve afiyetle eriştiren rabbimize sonsuz şükürler olsun. 6 Şubat’ta ülke olarak çok büyük bir acı yaşadık. Felakette hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara bir kez daha şifalar diliyorum. Boğaziçi Üniversitesi de bu felaketle birlikte büyük bir kampanya düzenledi. Deprem bölgesine yardımları ulaştırarak bizim de göğsümüzü kabarttı. Mezunların da bu kampanyaya destek olduğunu görmek gururumuzu ikiye katladı. Yardım elini uzatan herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Program içilen çaylarla birlikte edilen sohbetlerin ardından sona erdi. Programımıza katılan tüm misafirlere teşekkürlerimizi sunuyor, kendilerine ve tüm herkese hayırlı ve bereketli bir Ramazan diliyoruz.