Avrupa’daki Müslüman gençlerin Avrupa çapında temsil edildiği en önemli çatı organizasyonu olan FEMYSO (Forum of European Muslim Youth Student Organizations), kuruluşunun 20. yılını kutladı. İsveç’in başkenti Stockholm’da gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye’den BURA Derneği’ni temsilen Eren Tamtekin katıldı.

FEMYSO günümüzde Avrupa Parlamentosu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler vb. önemli uluslararası platformlarda Müslümanların sesini duyurmaya çalışan önemli bir organizasyon konumunda.

FEMYSO’nun kuruluş aşamasında önemli rol oynamış İsveç Müslüman Gençlik Organizasyonu SUM’un (Sveriges Unga Muslimer) ev sahipliği yaptığı etkinlikte 2 gün süren üç ayrı atölye ve ardından da gala gerçekleştirildi. Temsilcimiz Eren Tamtekin’in katıldığı programda FEMYSO’nun 20 yıllık tecrübesi masaya yatırılıp artıları eksileri değerlendirilirken Avrupa’nın hemen her ülkesinden gelen 35 üye organizasyonun (http://www.femyso.org/about/members) temsilcilerinin daha aktif bir şekilde yer alabileceği bir platform olma noktasında gerekenlere dair verimli istişareler gerçekleştirildi.

Üye organizasyonlarla tanışma imkânı sağlayan programda özellikle İngiltere, Fransa, İsveç, Norveç, İtalya ve Fransa temsilcileriyle ileride ortak projelere imza atılmasını sağlayabilecek ilişkilerin tohumları atıldı.

FEMYSO yönetim kuruluyla yapılan görüşmemizde Türkiye’den hiçbir üye organizasyonun olmadığı FEMYSO ile önümüzdeki süreçte Türkiye ile olan bağların güçlendirilmesine dair yapabileceklerimizi konuşup FEMYSO aracılığıyla üye ülkelerden temsilci organizasyonlar ile öğrenci değişim programlarının hayata geçirilmesi için taleplerimizi ilettik.

Paylaş!