Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Türkiye’nin de içinde olduğu Orta Doğu coğrafyasında sıcak gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan ve İran gibi bölgedeki güçlü ülkelerin yanı sıra ABD ve Rusya gibi küresel aktörler de bölgede yaşananları yakından takip ediyor. Türkiye, geliştirdiği dış politika anlayışı ve sahip olduğu derin tarihi birikimle barış ve istikrar ortamına yapıcı katkı sunma gayretinde hareket ediyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı – TİKA Macaristan Kodordinatörü olan Prof. Dr.  Süleyman Kızıltoprak’la yaşanan gelişmeleri, Türkiye’nin dış politika anlayışını ve içerisinde bulunduğu siyasi atmosferi konuşacağız.

11 Aralık’ta gerçekleşecek söyleşiye bütün üye ve takipçilerimiz davetlidir.

Tarih: 11 Aralık 2017 – Pazartesi

Saat: 18.15

Yer: Kriton Curi Salonu – Güney Kampüs/Boğaziçi Üniversitesi


Orta Doğu’daki Güncel Gelişmeler

Orta Doğu bölgesinde 2010 yılında başlayan Arap Baharı birçok ülkeye siyasi kargaşa getirdi. Mısır’da kurulan İhvan hükümetinin darbeyle tasfiye edilmesi, Suriye’de ve Yemen’de devam etmekte olan iç savaş, Lübnan’ın içinde bulunduğu siyasi istikrarsızlık, İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan “Soğuk Savaş”, üç büyük din için de kutsal kabul edilen mukaddes toprakları rahatsız ediyor. Orta Doğu’da yaşanan bu sıcak gelişmeler, küresel siyasetin odak noktasında kalmaya, bunun yanında bölge istikrarını ve huzurunu tehdit altında bırakmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Kudüs’i İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını ilan etmesiyle beraber gözler yeniden Orta Doğu’ya çevrildi. Birçok ülkeden, uluslararası teşkilattan ve sivil toplum kuruluşundan tepki almaya devam eden bu karar Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından da “sorumsuzca” bulundu. Yaşananlar karşısında endişesini dile getiren Türkiye, halihazırda zirve dönem başkanlığını yürütmekte olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı’nı 13 Aralık’ta İstanbul’da toplanmaya çağırdı.

1968 yılında Giresun’da doğan Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1997 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans, 2001 yılında Marmara Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. 2005 yılında doçent oldu. 1995 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren Kızıltoprak’ın XIX. Yüzyıl Osmanlı tarihi, II. Abdülhamid dönemi, Ortadoğu ve Mısır üzerine çeşitli kitap, makale ve bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Evli olan Kızıltoprak, Fahri Selman ve Melih Cihan isimli 2 erkek ile Serra Naz isimli bir kız çocuk babasıdır.

Kitapları

15 Numaralı Mühimme-i Mısır Defteri

Mısır’da İngiliz İşgali ve Osmanlı’nın Diplomasi Savaşı (1882-1887)

Mısır’da Osmanlı’nın Son Yüzyılı (Mehmet Ali Paşa’dan II. Abbas Hilmi Paşa’ya)

II.Abdülhamid Han’ın Dış Politikası ve Taşöz Operasyonu


Go to Top