Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

13.Yüzyılın büyük mühendisi Cezeri, evrensel bilim tarihinin görkemli dehalarındandır. Birikimi, icatları, bakış açısı ve mühendislik felsefesi itibariyle unutulmaz bir bilim insanı olan Cezeri, elliden fazla makine ve aracın teknolojik tasarımlarını yapmış ve üretip çalıştırmıştır. Bilimsel ve pratik misarı 21.yüzyıl dünyası için hala güncel ve ilgi çekicidir. Özellikle zaman kullanma ve yönetme biçimine odaklanmış makineleri ile kendisinden sonraki bir çok doğulu ve batılı mekanisyene ilham kaynağı olmuştur.

“Tarihine bak, geleceği yaz!” ilkesinden hareketle hazırlanan sergi, Cezeri’nin kendinden öncekilerden devraldığı ve kendinden sonrakilere benzersiz bir katkıyla devrettiği o muhteşem teknik ve bilimsel mirası dönemin kültürel atmosferini de yansıtacak şekilde ziyaretçilere ulaştırıyor. Hem büyük mühendis Cezeri’nin olağanüstü makineleri hem de bilim ve teknoloji tarihinin kilometre taşları olarak değerlendirilebilecek gelişmeler, İstanbul Cezeri Müzesi’nin girişimiyle Uniq Expo’da sergileniyor.

BURA olarak10. İstanbul Gezimizde sizleri Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri ile buluşturuyoruz. Sizler de Cezeri’nin olağanüstü dünyasında çıkacağımız keşfe davetlisiniz.

Gezi Detayları

Tarih: 24 Şubat Pazar

Saat: 10.00

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer

Uniq İstanbul / Uniq Expo

*Gezi planı ile ilgili detaylar katılımcılara ayrıca iletilecektir.

Tam adı Bedi‘uz-zemân Ebû el-‘İzz b. İsmaî‘l b. el-Rezzâz el-Cezerî olan, Diyarbakır (Amid) yöresinde Artuklular döneminde 1200 yılı dolaylarında yaşamış bir mühendistir. Artuklu Sarayında kesintisiz 25 yıl (1181-1206) saray mühendisi görevini sürdürmüş olan Cezeri, Helenistik dönemde Pnömatik ve İslam Medeniyetinin gelişmiş döneminde Hiyel olarak bilinen bir geleneğin güçlü bir temsilcisidir. Günümüzde Cezeri, tüm ortaçağın en önemli mühendisi olarak kabul edilmektedir. Makinelerinin önemli bir kısmını kısaca Kitab-ül Hiyel olarak bilinen ama asıl adı Kitâb el-câmi‘ beyn el-‘ilm ve el-‘amel en-nâfi’ fi sınâa’ti’l-hiyel isimli eserinde Artuklu hükümdarı Nasireddin Mahmud’un (1200-1222)  isteği üzerine toplamıştır. Kitabın tam ismi “Mekanik Biliminde Bilgi Ve Uygulamanın Bağdaştırılması” olarak çevrilebilir. Kitabını 1206 yılında yazdığı bilinse de, Cezeri’nin ölüm ve doğum tarihleri hakkında elimizde kesin bir bilgi yoktur. Diyarbakır yöresinde yaşamış olan Cezeri, Fırat ve Dicle arasında bulunan bölgeye el-Cezire (ada) dendiği için El Cezeri lakabını kullanmıştır.

Sergi ile ilgili detaylı bilgi için; http://www.cezerimuzesi.com/iletisim/

Tanıtım videoları için; https://www.youtube.com/channel/UCDzMNyqoAhAM7-KORD0F7Kw adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Go to Top