Yükleniyor Etkinlikler
Bu etkinlik geçti.

Finans Dünyasında Dijital Dönüşüm: Blockchain Neyi Değiştirecek?

Bitcoin ile hayatımıza giren Blockchain kelimesi son dönemde daha sık duyulmaya başlandı. Finans dünyasında getireceği birçok değişiklikle günlük hayatımızı da etkilemeye başlayacak olan bu teknoloji, Bitcoin’in finansal bir değer olarak popülerleşmesiyle arkaplanda kalmış olsa da artık bu durum değişiyor.

Kısaca “şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanı” olarak tanımlanan Blockchain teknolojisi bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Günümüzde finans alanındaki teknolojik girişimler tarafından gelirleri tehdit altında olan geleneksel bankacılık sistemi ise Blockchain’den faydalanma yoluna girmiş durumda. 2022 itibarıyla bankaların Blockchain’i kullanması durumunda masraflarını 15-20 milyar dolar azaltabileceği öngörülüyor.

Bütün bu gelişmeleri daha iyi anlamak adına  konunun uzmanı Ekrem Arıkan 15 Eylül Cuma günü Güney Kampüs’te yar alan İbrahim Bodur Konferans Salonu’nda “Finans Dünyasında Dijital Dönüşüm: Blockchain Neyi Değiştirecek?” başlıklı konuşmasını gerçekleştirecek.

Lütfen teyit formumuzu doldurarak katılım durumunuzu bildiriniz.


Tarih:  15 Eylül Cuma

Saat: 19.00

Yer: İbrahim Bodur Konferans Salonu – Güney Kampüs

İletişim: [email protected] | 0505 716 0303

Takasbank, Genel Müdür Yardımcısı / Bilgi Teknolojileri

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Yeditepe Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı (MBA) bölümlerinden mezun olan Ekrem Arıkan İstanbul Ticaret Üniversitesinde İşletme Yönetim Organizasyon doktora programına devam etmektedir.

1997 yılında çalışma hayatına başlayan Arıkan, 1998’de Destek Mühendisi olarak Microsoft’ta çalışmaya başladı. 1999’dan 2006 yılına kadar Microsoft Windows uluslararası ürün geliştirme gruplarında Program Yöneticisi görev yaptı.

2007’den itibaren Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş.’de (Ziraat Teknoloji A.Ş.) sırasıyla BT Mimarisi Müdürü, Proje Yönetim Ofisi Müdürü ve BT Güvenlik Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Kurumsal Gelişim Direktörü olarak atanarak Bilgi Güvenliği, Kalite ve Risk Yönetimi, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri birimlerini yönetti.

2014 yılından itibaren Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.’de Bilgi Teknolojileri, Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezi, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri birimlerinden sorumlu Grup Müdürü olarak görev yaptı.

2015 yılından itibaren yeni kurulan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’de (Enerji Borsası İstanbul) Strateji Geliştirme Direktörlüğü görevini yürüttü.

Haziran 2016’dan itibaren Borsa İstanbul Grubu bünyesinde Takasbank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

1974 yılında Sivas’ta doğan Arıkan, evli ve 3 çocuk babasıdır. İngilizce, Almanca ve başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.

Go to Top