Derneğimizin 1. Olağan Genel Kurulu, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet CEYLAN, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat MERCAN, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ, İstanbul Milletvekilleri Prof. Dr. Burhan KUZU, İbrahim ÖZAL, Lokman AYVA, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Danışmanı Nihat EREN, Boğaziçi Üniversitesi ve yurt dışındaki üniversitelerden öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ve Derneğimizin resmi üyelerinin katılımıyla 10 Ekim Pazar günü Dolmabahçe Sarayı, Medhal Salonu’nda gerçekleştirildi. Protokol ve üyelerimiz İstiklal Marşı sırasında: Murat Yalçıntaş, Mehmet Ceylan, İbrahim Özal, Mehmet Müezzinoğlu, Prof. Dr. Murat Mercan, Recep Tayyip Erdoğan, Ziya Bilici, Kadir Topbaş.

BURA Başkanı Ziya Bilici:
Geleneksel değerlerimizi ve geçmişten gelen köklü kültürümüzü yeni nesillere aktarmalıyız!

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği 1.Olağan Genel Kurulu toplantısında konuşan Ziya Bilici, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’nin hazır olmadığını düşündüğünü belirterek Avrupa Birliği’nin bizlere sürekli parlak yüzleriyle gösterildiğini söyledi. Türkiye’nin medeniyet ve kültür olarak Avrupa Birliği’ne hazır olmadığı düşüncesinde olduklarını belirten BURA Başkanı bunun en büyük sebebinin Türkiye’nin kendi sahip olduğu geleneksel değerlere önem vermeyişi, yeni nesillere aktarmayışı ve bu değerlerle birlikte Avrupa Medeniyeti içerisinde varolmak istemeyişi olduğunu sözlerine ekledi.

Geleneksel değerlerimizi ve geçmişten gelen köklü kültürümüzü yeni nesillere aktarmamız gerektiğine değinen Ziya Bilici bu yolda en büyük görevin Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na düştüğünü belirtti.

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin bir sene önce, içinde yaşadığı topluma katkılarda bulunmak, sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalar yapmak amacıyla kurulduğunu belirten Ziya Bilici, bu faaliyetleri gerçekleştirirken geleneksel değerlerimizden taviz vermediğimizi ve diğer kurum ve cemiyetlerle paylaşım esaslı ilişkiler yürüttüğümüzü ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:
BURA’ya, daha güçlü kalkınmış aydınlık bir Türkiye için görevler düşmektedir!

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Derneğimizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı: konuşmasında öncelikle böyle bir camiayla birlikte olmanın gururunu yaşadığını belirten Başbakan ERDOĞAN, özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu Avrupa Birliği sürecini vurgulayarak, Türkiye’nin bu süreçten sahip olduğu tarihsel birikim kültürel gücü sayesinde alnının akıyla çıkacağını söyledi.

Başbakan dünyanın değiştiğini ve Türkiye’nin bu değişime ayak uydurması gerektiğini ve bunun da sahip olduğumuz genç potansiyeli eğiterek, bilgi çağına cevap verecek şekilde donatmak olacağını söyledi.
Kısır ve boş çekişmelerle zaman kaybetmememiz gerektiğini söyleyen ERDOĞAN, ülkemizin güzide üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi’nden arkadaşlarımızın kurmuş olduğu BURA gibi derneklere daha güçlü kalkınmış aydınlık bir Türkiye için görevler düşmekte olduğunu belirtti.

BURA’da kendisini türkiyenin ulu bir eğitim çınarının altında hissetiğini söyleyen ERDOĞAN hedeflerinin bu eğitim kalitesini tüm ülkeye yaymak olduğunu söyledi. BURA üyelerine tavsiyelerde bulunan Başbakan ERDOĞAN, dünya ile iletişime geçmeli ve bunu farklılıklardan korkmadan, kendimiz olarak yapmalıyız.

Son olarak BURA üyelerinin Boğaziçi kalitesini yaşatmasını ve Türkiye’nin geleceğinde öncü rollere sahip olmalarını isteyen Başbakan ERDOĞAN, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin topluma yaptığı ve yapacağı katkılardan umutlu olduğunu söyleyip, teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Mehmet Ceylan:
Milli değerlerimize sahip çıkmalıyız!

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye’nin milli ve manevi değerlerine bağlı kalınması gerektiğini, herşeyi Avrupa’da aramak yerine Türk-İslam kültüründeki değerlerden istifade edilmesi gerektiğini dile getirdi. BBP Genel Başk. Yard. Mehmet Ceylan

Harvard ve Yale Üniversiteleri mezunu ve Yale Law Journal Editörü Raşit Hüseyin, İstanbul’un tarihsel zenginliğine değinerek, BURA aracılığıyla Birleşik Devletler’deki öğrenci ve öğretim üyeleri ile bilimsel ve kültürel alanlarda ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Manchester Üniversitesi Makine Bölümü Öğretim Görevlisi ve Muslim Heritage Fondation Üyesi Prof. Dr. Selim el Hasani İslam’ın bilim ve teknolojiye olan hizmetleri konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Selim el Hasani

Avrupa İslam Teşkilatları Konfederasyonu Direktörü Dr. Ahmet el Rawi Boğaziçi Üniversiteliler Derneği Olağan Genel Kurulu toplantısında kısa bir selamlama konuşması yaparak, yeni seçilecek olan BURA Yönetimi’ne başarılar diledi.

Dr. Ahmet el Rawi

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi 4. sınıf öğrencisi İsmail Yaylacı, BURA’nın belirli hassasiyetler ve değerler evrenine kendini ait hisseden insanların aralarındaki dayanışma ve dostluğu arttırmak maksadıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütü ve öznesi olduğunu söyleyerek, azimli gayretlerinden dolayı eski yönetim kurulu ve dernek çalışanlarına teşekkürlerini sundu.

İsmail Yaylacı

Gittikçe atomize olan ve bireylere indirgenen toplum hayatımızda benzer hisler ve hassasiyetler etrafında biraraya gelmenin bir örneği olarak BURA’nın çok önemli bir toplumsal sorumluluğu yerine getirdiğini belirtti.

Genel Kurulumuzun sunuculuğunu üstlenen üyemiz Ayşenur Bilgi Solak başarılı performansıyla profesyonel spikerleri aratmadı.

Protokol konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi:

B.Ü. Elektrik Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Avni Morgül, EN BAŞARILI KOMİSYON ÖDÜLÜNÜ, Basın Komisyonı Başkanı Ümit Güney’e takdim etti. Saliha Demirer, EN AKTİF ÜYE plaketini Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Erdoğan Sevilgen’den aldı.Kurucu Başkan Ziya Bilici’ye plaketini İBB İştirakler Daire Başkanı Mihmail Mangan sundu.

BURA 1. Olağan Genel Kurulu Divanı, Beyoğlu Belediye Meclisi Başkanı ve üyemiz Bülent Katkak’ın başkanlığında, üyemiz Hatice Bayraktar’ın eşi Avukat Birol Yanık, kurucu üyemiz Halis Kuralay ve üyemiz Refika Şahin’den oluştu.

Divan üyeleri: Refika Sahin, Av. Birol Yanık, Divan baskanı Bülent Katkak ve Halis Kuralay

Başkan yardımcımız Ali Engin Eroğlu, geçen döneme ait faaliyet raporunu üyelerimize sundu.

Faaliyet raporu ve bütçe oylamalarından sonra yapılan seçimle yeni yönetim, disiplin ve denetleme kurulu üyeleri belirlendi.

YÖNETİM KURULU:
Asiller: Aydın Akkoç, Saliha Demirer, Nilüfer Kol, Murat Ellialtı, Mahmut Alper Tuğsuz, Osman Eroğlu, Tayfun Bora.
Yedekler: Musa Deniz Taşkın, Ayşenur Bilgi, Hasan Kaya, Sevcihan Ahmet, Gökhan Saltık, Haşim Koç, Necdet Akyel.

Yeni seçilen Yönetim Kurulu adına Aydın Akkoç teşekkür konuşmasını yaparken.

DİSİPLİN KURULU:
Asiller: Doç. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Ömer Asalettin Oruç, Aslan Ural
Yedekler: Dr. Melike Günyüz, Dr. Tuncay Başoğlu, Ali Değirmenci

DENETLEME KURULU:
Asiller: Doç Dr. Nihat Erdoğmuş, İsmail Sungur, Arslan Gül
Yedekler: Tülin Ataş, Kadirhan Alver, Agah Arıkan

Seçimlerin ardından dilek ve temenniler kısmına geçildi. Dernek üyelerimizden Eskişehir milletvekili Prof. Dr. Murat Mercan genel kurulumuzla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Genel Kurul’un tamamlanmasının ardından üyelerimiz ve misafirlerimiz derneğimizin Dolmabahçe Sarayı Hasbahçe’de verdiği kokteyle geçti.

Murat Ellialtı, Sunusi Mısıroğlu, Aslan Ural, Murat Yalçıntaş, Ziya Bilici, Necdet Akyel, Adnan Metin, Erdoğan Albayrak, Ali Engin Eroğlu.

Dolmabahçe Sarayı’nın girişinde: Mahmut Alper Tuğsuz, Bülent Katkak, Prof.Dr. Murat Mercan, Prof.Dr. Burhan Kuzu, Recep Tayyip Erdoğan, İbrahim Özal, Ziya Bilici, Mehmet Müezzinoğlu, Kadir Topbaş, Sunusi Mısıroğlu, Ali Engin Eroğlu.

Dernek kurucu üyelerimizden İstanbul milletvekili Lokman Ayva (soldan üçüncü) diğer üyelerimizle birlikte.

Paylaş!