Düzenlediği gezilerde sadece turistik bir amaç gözetmeyip aynı zamanda tarihimizin ve mirasımızın saklı olduğu coğrafyalara anlamlı ziyaretler yapıp güzel köprüler kurmayı hedef edinen derneğimiz, son gezisini Selanik ve Batı Trakya’ya gerçekleştirdi. Mezunlarımız, aile fertleri ve öğrenci arkadaşlarımızın katıldığı gezi 11 Mayıs akşamı başlayıp 14 Mayıs gecesi nihayete erdi. Gezi boyunca sırasıyla Selanik, Kavala, İskeçe, Şahin köyü, Ketenli Köyü ve Gümülcine’yi ziyaret eden gezi ekibimiz önemli temaslarda da bulundu.

12 Mayıs sabahı kahvaltı ile başlayan Selanik turu, kullanılmayan ya da farklı amaçlara yönelik tahsis edilen Osmanlı eserlerinin ziyareti ile devam etti. Selanik Türkiye Konsolosluğunda Başkonsolos Orhan Yalman Okan ile yapılan görüşme sonrasında ise Cuma namazı için Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nin mescidine hareket edildi. Namaz sonrası dernekte yapılan hasbihallerin ardından dinlenmek üzere otele geçildi. Akşam vaktinde ise Selanik’in sahil bölgesini ve Beyaz Kule’yi gezen ekibimiz, güzel bir akşam yemeğiyle günü tamamladı.

13 Mayıs günü Selanik Yedi Kule Zindanları ve Eski Şehir kısımlarını gezdikten sonra Kavala’ya hareket eden gezi ekibimiz, güzel sahil kasabasının tarihi ve kültürel ortamında yaptığı kısa turun ardından İskeçe kentine doğru yola çıktı. Kısa bir şehir turunun ve kılınan öğlen namazının ardından ise Şahin Köyü’ne geçti. Burada yenilen akşam yemeğine İskeçe’nin seçilmiş müftüsü olan Ahmet Mete ile Milletvekili Hüseyin Zeybek de katıldı. Zengin ikramlarıyla bizleri cömertlikle karşılayan Batı Trakyalı kardeşlerimiz bizleri aynı zamanda bizzat kendi evlerinde ağırlayarak çok güzel bir misafirperverlik örneği sergilediler.

14 Mayıs günü Şahin Köyü’ndeki geniş katılımlı kahvaltı sonrası, Batı Trakya köylerinin her bahar sonu Kuran-ı Kerim eğitimi alan talebeleri için düzenledikleri hatim törenlerinden birine katılmak üzere Ketenli Köyü’ne geçildi. Köyde hatim törenin yanı sıra bazı görüşmelerde de bulunan gezi ekibi, Gümülcine’ye doğru hareket etti. Gümülcine’deki  Türk Gençler Birliği’ne yapılan ziyarette ise dernek yönetim kurulu üyeleri ve Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ile görüşme yapıldı. Önemli temasların, verimli ziyaretlerin, hoş sohbetlerin, keyifli gezilerin ve güzel dostlukların yaşandığı BURA Derneği Selanik-Batı Trakya Gezisi 14 Mayıs gecesi İstanbul’a varış ile tamamlandı.

Öğrencilerimizden Hilal Demircan ve Yasin Bozkuş’un gezi yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş!