2016 yılının sonbaharında Topkapı Sarayı gezisi ile yola çıkan BURA İstanbul Gezileri, 7. gezi programını Ayasofya’ya gerçekleştirdi. Kahvaltı ikramı ile başlayan programımız, tarihi mekanların müdavimi olan rehber Cengiz Alatlı eşliğinde Ayasofya’ya giriş ile devam etti. Gezi turunda daha sonra bahçe, bina dışındaki önemli yerler ve iç kısımları gezildi.

Fetihten sonra imparatorluğun yönetim merkezi olan Topkapı Sarayının yakınında bulunan ama mazisi çok daha eskiye dayanan Ayasofya; katılımcılara tarihsel, sanatsal ve mimari açıdan bir ziyafet sundu. 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilen ve Ortodoks dünyası için en ehemmiyetli mabetlerden biri olan, Osmanlılar döneminde merkezi cami olarak kullanılan ama 1934’te müzeye dönüştürülen Ayasofya, bütün bu birikimi ile ülkemizdeki en çok ziyaret edilen müze olmaya devam ediyor.

Kilise veya cami olarak hüviyet kazanmasının sadece dini değil, siyasi ve sembolik olarak da önem arz ettiği bu muhteşem yapı, Türkiye’nin ve Dünya’ın önemli gündem maddelerinden birisi. Gerek Bizans döneminde, gerekse Osmanlı döneminde eklemeler ile genişleyen Ayasofya’da farklı yüzyıllara ait izler bulmak mümkün.

Ayasofya Anadolu’nun değişik yerlerinden getirilen taş ve mermerlerin kombinasyonu ile ortaya çıkmış bir eser. Gerek Bizans döneminde, gerekse Osmanlı döneminde eklemeler ile genişleyen Ayasofya’da farklı yüzyıllara ait izler bulmak mümkün. İçindeki mozaiklerin Osmanlılar tarafından korunmuş olması ise Batı’da oluşturulan algıya rağmen ziyaretçileri şaşırtıcasına duvarları süslemeye devam ediyor.

Devasa kubbesiyle mimari açıdan da hayranlık uyandıran mabet kendinden sonraki yapılara da önemli miraslar bırakmıştır. Tepede büyük kubbe ve onu saç ayağı gibi destekleyen kolonlar hem esnemesini hem de kolayca yıkılmasını engellemektedir. Osmanlı cami mimarisi için emsal teşkil eden bu mimari anlayış, birçok mimar ve usta tarafından yeni imarlarda da kullanılmıştır.

BURA İstanbul Gezileri, tarihi ve kültürel mekanların gezilip görülmesini kapsayan programlarına aynı iştiyakla devam edecek.

Paylaş!