Boğaziçi Üniversitesi, mezunlarının geniş katılımlı buluşmasına ev sahipliği yaptı. Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA), 17. Olağan Genel Kurulu için farklı dönemlerden ve sektörlerden pek çok mezunu bir araya getirdi. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mehmet Fatih Kacır, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Dr. Çetin Ali Dönmez ve Sn. Oruç Baba İnan, TC Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Sn. Fatih Karahan ve Sn. Hatice Karahan ile birlikte siyaset ve iş dünyasından birçok Boğaziçi mezunu katıldı.

BURA 17. Olağan Genel Kurulu, 15 Ekim 2023 tarihinde Boğaziçi Üniversitesinde “İyi Ki BURA’dasın!” sloganı ile gerçekleşti. Yönetim Kurulu Başkanı Fehim Paluluoğlu’nun konuşması ile başlayan program BURA Yönetim Kurulu üyelerinin dernek faaliyetlerine dair sunumları ile devam etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin de konuşmalarını gerçekleştirmelerinin ardından müzik dinletisi ve genel kurul gündemi ile program nihayete erdi.

Bağımsız Bir Filistin Devleti Kurulmalı ve Tüm Dünya Tarafından Tanınmalıdır

Akademiye yönelik destek programlarından, hibelerden, inovasyon ekosistemini geliştirmeye yönelik yatırımlardan bahseden Bakan Kacır, “Boğaziçi’nde niteliği ve kalitesi yüksek bir araştırma atmosferi ve altyapısı için gerekli gayreti sürdürmeye hazırız. Bir “bilim üssü” olarak Boğaziçi Üniversitesi, 160 yıllık bilgi, birikim ve tecrübesiyle birlikte, geleceğin Türkiye’sini inşa ederken lokomotif kurumlarımızdan biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kacır, “Üniversitemiz 160. yaşını kutlarken, bugün bizi bir araya getiren BURA Derneğinin de 20. yılındayız. Boğaziçi Üniversitesi mezunları arasındaki bağları güçlendiren ve bu bağlardan oluşan enerjiyi Ülkemizin ve Üniversitemizin hizmetine sunan “BURA” bugün; ülkemizin kalkınma yolculuğunda elini taşın altına koymaktan çekinmeyenlerin buluşma noktasıdır. BURA’nın nice 20 yıllara erişmesini ümit ediyorum.

BURA’lı olmak, BURA’da olmak, hayata, dünyaya BURA’dan bakmak çok kıymetlidir. Biliyorum ki BURA’dakiler dünyada süregiden hukuksuzluğa itiraz edenlerdir. Biliyorum ki, BURA’lılar Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimizin acılarını yüreklerinde hisseden, acının ve gözyaşının derhal durması için çaba gösteren, dua edenlerdir. Bizler, haksızlık karşısında sessiz kalmayan, kalamayacak olanlarız.

Bugün, dünyanın neresinde bir mazlum, mahzun, masum varsa Türkiye O’nun yanındadır; güçlü olanla değil, haklı olanla beraberdir. Çabamız, gayretimiz bir an evvel Filistin’de, Gazze’de acının son bulması; adil bir barışın sağlanması içindir. Bunun yolu da açıktır. 1967 sınırlarında, coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı ve tüm dünya tarafından tanınmalıdır. Biz bu adil ve kalıcı çözüm için çalışmaya devam edeceğiz.  İnanıyorum ki, Türkiye’miz güçlendikçe, bilimde, teknolojide yakaladığı ivmeyi sürdürdükçe, Milli Teknoloji Hamlesinde adım adım netice almaya devam ettikçe, sözümüzün tesiri, duruşumuzun etkisi daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

İki Yıl İçerisinde İdari Kadromuzu %30 Genişlettik

Rektör İnci ise konuşmalarında Boğaziçi Üniversitesinin gelişim ve yenilenme sürecine dair sağladıkları katkıları anlattı.

Rektör İnci “Akademik gelişimimiz yeni kurulan akademik birimlerimizden ibaret değil. Bütün akademik birimlerimizde akademisyen sayımızı artırmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda son iki yılda dünyanın önde gelen üniversitelerinden doktora derecesine sahip 80’den fazla yeni akademisyeni üniversitemize kazandırdık. Genç ve yeni mezun akademisyenlerin yanı sıra alanında öne çıkmış bazı tecrübeli akademisyenler de kadromuza katıldılar. Bu anlamda başarılı araştırmacıların yurtdışından ülkemize dönmesine de önemli bir katkı sağladığımıza inanıyoruz. Ayrıca idari kadromuzu da geçtiğimiz iki yıl içerisinde %30 oranında genişlettiğimizi belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci barınması konusunda yaptıkları çalışmalara da konuşmasında yer veren Rektör İnci, BURA’nın tüzel kimliği ile kurucuları arasında yer aldığı BUVAKIF tarafından gerçekleştirilen yurt inşası çalışmalarından da övgüyle söz etti.

Mezunlarımız Ellerindeki İmkânları Üniversitemizin Gelişmesi İçin Seferber Ediyor

Dernek Yönetim Kurulu Başkan Paluluoğlu “Boğaziçi öğrencileri, akademik kadrosu, hazırlık okulu, teknoparkları, yayınevi ve mezunları ile ülkemiz için büyük bir hazine. Ve biz BURA camiası olarak attığımız her adımla bu değere değer katma gayretindeyiz.” dedi.

Mezunların üniversiteye katkı verme gayretine değinen Paluluoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Mezunlarımız bir yandan bulundukları mevkilerde mesleklerini icra ederken bir taraftan da ellerindeki imkânları üniversitemizin gelişmesi için seferber ediyor”

“Mezunlarımızdan kimi öğrenci yurdumuzun proje tasarımına kafa yorarken, kimi kariyer etkinlikleri organize ediyor, kimi üniversite vakfımızın bursları için kaynak üretmeye çalışırken kimi de genç mühendislerin proje takımlarına liderlik ediyor.”

BURA’nın da kurucularından olduğu BUVAKIF’ın kuruluşuna ve faaliyetlerine değinen Palululuoğlu şu ifadeleri kullandı;

“Camiamızın yıllardan beri oluşan birikiminin bir meyvesi olarak Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı BUVAKIF 2022 Ocak ayında kuruldu.

“BUVAKIF’ın temel amacı öğrencilerimiz ve akademik kadromuzun ihtiyaçları başta olmak üzere üniversitemizin her türlü maddi ihtiyaç ve altyapı yatırımına destek vermek ve bu destekler için kaynak oluşturmak.”

“Boğaziçi Üniversitesinin Türkiye ve dünya için büyük bir ekosistem olarak yaptığı katkılara dikkat çeken Paluluoğlu BURA’nın üniversiteye destek gayretinin altını çizdi

“Boğaziçi öğrencileri, akademik kadrosu, hazırlık okulu, teknoparkları, yayınevi ve mezunları ile ülkemiz için büyük bir hazine. Ve biz BURA camiası olarak attığımız her adımla bu değere değer katmaktayız.”

Açılış konuşmalarının ardından Alper Akaryıldız, İbrahim Kararoğlu ve Can Gülbal tarafından Klasik Türk Müziği ve Dini Musikiden seçme örneklerin olduğu bir konser icra edildi. Üyelerin keyifle takip ettiği konseri takiben verilen aradan sonra divan heyeti teşekkül etti.

Faaliyet ve bütçe raporlarının raporlarının genel kurulca onaylanmasının ardından denetleme kurulu raporu okundu ve çalışmaların başarılı bulunduğu ifade edildi. Geçmiş yönetimin ibrasını takiben genel kurulda son olarak yönetim, denetleme ve disiplin kurullarının seçimleri gerçekleşti. Bu kurullar için önerilen isimler genel kurul tarafından oy birliğiyle seçildi ve 17. Dönem yönetim kurulu ve diğer yetkili organlar görevi devraldı.