BURA Business Talks kapsamında plastik hammadde sektörünün öncülerinden biri olan Plasmar AŞ’nin yönetim kurulu başkanı Mehmet Altunkılıç’ı dinledik. 9 Mayıs günü Hisar Kampüs Ağaç Ev’de üniversite öncesi dönemden günümüze edindiği tecrübeleri ve tavsiyelerini bizlerle paylaşan Altunkılıç, Boğaziçili öğrenci ve mezunlarının sorularını cevapladı.

Plasmar, 2016 yılında Fortune Türkiye dergisinin düzenlediği Fortune Türkiye 500 listesinde net satış büyüklüğünde 200. sırada yer aldı. Mehmet Altunkılıç, bu başarıda İslami finansman modellerine aday olabilecek ticaret finansmanı (trade finance) kullanımının etkili olduğunu belirtti. Ticaret finansmanı yönteminin ne olduğundan ve yararlarından bahsederken, bunun yanı sıra girişimlerde ortaklık kurulurken ve ortaklık süresince dikkat edilmesi gereken hususları yaşadığı olaylara da değinerek aktardı.

Mehmet Altunkılıç girişimciliğin sadece teknolojik inovasyondan ibaret olmadığını, ticareti fırsatların tespit edilmesi ve fırsatlarınuygun yöntemlerle kazanca dönüştürülmesi için yapılan birçok faaliyetin girişimcilik ifade edebileceğine dikkat çekti. Bu faaliyetler sırasında en önemli noktaların başında ise ise hâlihazırdaki ekosistem içerisindeki ticari işleyişe yenilikler eklenerek farklılık ortaya koyulmasıdır. Bununla beraber ticari işleyişin ölçeklenebilmesi ve buna yönelik çalışılması ise diğer bir dikkate alınması gereken konudur. Ölçeklenebilirlik sayesinde ise şirketin büyümesi istikrarlı olarak sürdürülebilir hale gelecektir.

Paylaş!