Bosna Hersek’te tarihi ve kültürel tecrübeler yaşayarak dolu dolu 4 gün geçiren gezi ekibimiz geçtiğimiz hafta İstanbul’a döndü. Süleyman Gündüz rehberliğinde gerçekleşen gezide Bosna Hersek’in ilham verici doğası ve özellikleri oldukça dikkat çekiciydi.

Ekip olarak ‘’Bosna Hersek’e İlham Aramaya Gidiyoruz.’’ diyerek yola çıktığı 4 günlük programda, ilk gün, Kovaçi Şehitliğinde Bilge Kral Aliya’yı ve şehitleri ziyaret ve ardından Başçarşı gezisi yaptık.

Gezinin 2. gününde zümrüt yeşili nehir olarak bilinen Neretva nehri boyunca yol aldık ardından; Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal unvanını aldığı savaşın yapıldığı şehir olan Jablanica’yı ziyaret ettik.

Ardından tipik bir Osmanlı Köyü olan ve tarihi dokusunu hala koruyan Poçitelj köyünden geçerek Buna nehri kaynağında Sarı Saltuk tarafından 5 asır önce kurulmuş olan Alperenler/Blagay Tekkesi’ne uğrayarak Mostar’a ulaştık.

Gezinin 3.gününde ise Vezirler şehri olarak bilinen ve orta Bosna’da yer alan Travnik şehrine hareket ettik. Ahmiç Köyü Camii avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaretinin ardından Saraybosna’ya hareket ettik..

Gezinin son gününde, Saraybosna’da  yaşam tüneli ve müze ziyaretinin ardından Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerinde, Bosna Nehrinin kaynağı olan milli park Vrelo Bosna’da gezilerini tamamladıktan sonra Bosna tarihi ve güzelliklerine dair pek çok anekdot ve fotoğraflar biriktirmiş olarak dönüşe geçtik.

Ekibimiz program süresince; farklı inançların ve ırkların birlikteliğinden inşa olmuş Bosna’nın tarihi, kendine hayran bırakan doğasının yanı sıra birbirinden güzel yemeklerini de keşfetme fırsatı yakaladı.

Katılımcılarımıza ve Süleyman Gündüz’ e teşekkürlerimizi sunar yeni dönem gezilerimizde buluşmayı temenni ederiz.

Paylaş!