Boğaziçi Ailesi olarak 23 Nisan Cumartesi günü iftarda bir aya geldik.

Güney Meydan’da düzenlediğimiz iftar programımız üyelerimizin, Boğaziçili öğrenci ve mezunların ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez de iftar programımızı teşrif ettiler.

Ramazan ayının bereketini paylaşmak adına programa yoğun ilgi gösteren misafirlerimiz, iftar programının yanında kampüste buluşarak özlem giderdiler. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile iftar vakti beklenirken, ezan ile oruçlar açıldı. Yenilen iftar yemeğinin ardından BURA Yönetim Kurulu Başkanımız Fehim Paluluoğlu ve Rektör Prof. Dr. İnci ve Bakan Yardımcısı Dr. Dönmez konuşma yaptı.

Katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür eden Başkanımız Paluluoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, bu buluşmanın pandemi nedeniyle iki yıl ertelendiğini belirtti ve iftar vesilesi ile bini aşkın Boğaziçili ile kampüste buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Mezun camiası olarak üniversitenin gelişimine yönelik her türlü gayreti desteklemeye hazır olduğumuzu vurguladı.

Ardından Rektör Prof. Dr. İnci, Üniversite’nin kat ettiği mesafelere değinirken “Üniversitemizi uluslararası rekabette daha da ileri taşıma vizyonundan hareketle çalışmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimizden bugüne üniversitemizin akademik ve idari her alanda tekâmülünü esas alan önemli çalışmalara imza attık.

Bir taraftan Cambridge, Oxford gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenleri kadromuza dahil ederek akademik kapasitemizi geliştiriyor bir taraftan da yeni kurulan enstitütü ve fakültelerle üniversitemize yeni çalışma odakları kazandırıyoruz.

Yeni kurulan Veri Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü’nde planlanan yüksek teknoloji odaklı Ar-Ge çalışmalarının ve önümüzdeki dönem öğrenci almaya başlayacak olan hukuk fakültesinde bilhassa uluslararası hukuk alanında yapılacak çalışmaların ülkemiz akademisine büyük katkılar yapacağına inanıyoruz” dedi.

Kendisi de Boğaziçi mezunlarından olan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ise konuşmasında “Bakanlık olarak kökleri bir buçuk asıra ulaşan Boğaziçi Üniversitemizin her zaman yanındayız. Hepinizi üniversitemizi dünya sıralamasında çok daha yukarılara taşıma yolunda iş birliğine sahip çıkmaya davet ediyor, ideolojik saplantıların buna engel olmaması gerektiğini hatırlatıyorum” ifadelerine yer verdi.

İftar programımızda ayrıca çocuklar için farklı etkinlikler gerçekleştirildi.

Programımıza katılan tüm misafirlere teşekkürlerimizi sunuyor, kendilerine hayırlı ve bereketli bir Ramazan diliyoruz.