BURA olarak 5 Mart 2020 Perşembe akşamı düzenlediğimiz etkinlikte konuğumuz Abdullah Saçmalı’yı ağırladık.

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji ve Tarih bölümlerinden mezun olan Saçmalı akabinde yine Boğaziçi Üniversitesinde Tarih bölümünde yüksek lisansını yaptı. Ardından master eğitimi için ABD ve İngiltere’de bulundu. Yüksek lisans ve master eğitimi için çalıştığı el yazması Osmanlıca metinlerde okunamayan ya da yanlış okunan kelimelerle karşılaştıkça farklı çözüm yolları aradı. Burdan hareketle 2006 yılında el yazması metinlerdeki kelimeleri çözmeyi kolaylaştıran LexiQamus isimli websitesini kurdu.
Eğitim hayatının yoğunluğuyla birlikte götürdüğü geliştirme süreci özellikle tarih alanında çalışan araştırmacılar için büyük bir ihtiyacı karşılayan yetkin bir ürünle sonuçlandı. Akademik çevrelerede büyük ilgi gören yazılım zamanla Oxford, Yale, Boğaziçi Üniversitesi ve birçok saygın akademik kurum tarafından araştırmacılara tavsiye edilen bir noktaya geldi.

Edebiyat ve Tarih alanları başta olmak üzere akademik alanda büyük bir eksikliği gideren LexiQamus sürekli güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Sağladığı imkanlar sayesinde kalıplaşmış yanlışlarla yazılan kitaplar dahi tekrar yazılabilecek seviyeye gelmiştir.

Konuşma boyunca Saçmalı, Boğaziçi’ndeki üniversite hayatından, yüksek lisans sürecinden ve LexiQamus’un doğuş ve işleyiş sürecinden bahsetti.

Paylaş!