Derneğimizin Ramazan aylarında gönüşdaşlarımızla bir araya gelmek amacıyla düzenli olarak organize ettiği Batı Trakya İftarları bu sene Gümülcine’de yapıldı. Mezun ve öğrenci arkadaşlarımızın aileleriyle beraber oluşturduğu kafile İstanbul’dan yola çıktı. Gümülcine’de iftarın ardından sahur yapmak üzere Şahin Köyü’ne geçildi.

17 Haziran Cumartesi günü İstanbul’dan hareket eden otobüsümüz aynı gün iftar için Gümülcine’ye vardı. Ramazan ayının manevi atmosferini beraber yaşama fırsatı bulduğumuz Batı Trakyalı gönüldaşlarımızın muhabbetlerine dâhil olduğumuz Batı Trakya iftar ve sahur programı, güzel anların yaşanmasına vesile oldu.

Gümülcine’deki iftar programı oruçların açılması ve akşam namazı sonrası yapılan konuşmalar ile devam etti. Burada söz alan Bura Yönetim Kurulu Üyesi Saliha Demirer, BURA’nın Batı Trakya’yı gündeminde tutmaya devam edeceğini ve irtibatının daha da güçlü hale geleceğini söyledi. Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından, Batı Trakya Türk Kadın Platformu sözcüsü Sibel Osmanoğlu (Çeviribilim ’98) ise Boğaziçili yeni nesillerin Batı Trakya’ya gelip gitmelerinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İftara katılım gösteren konuklardan Dr. Sadık Ahmet’in kurucusu olduğu Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya’daki azınlıkların davasından bahsetti. Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ercan Ahmet Batı Trakyalı öğrencilere son yıllarda verilmeyen kontenjanlara değinirken Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı Batı Trakya’dakilerin Türkiye sorunlarıyla dertlendiği, gelen şehit haberlerinin burada derin üzüntülere sebep olduğunu vurguladı. Başkonsolos Ali Rıza Akıncı ayrıca Batı Trakya’daki müftülük, vakıflar ve önemli haklar ile ilgili sıkıntılara dikkat çekti.

Gümülcine’deki iftar programı sonrası İskeçe’ye hareket eden ekibimiz sahur ve konaklama için Şahin Köyü’ne ulaştı. Her sene olduğu gibi bu yıl da misafirperverliklerini sergileyen Şahin Köylüler sahur ikramlarının ardından misafirleri ağırlamak üzere evlerini açtılar. Güzide muhabbetlerin, giderilen hasretlerin ve iyi temennilerin ardından gezi grubu 18 Haziran Pazar günü İstanbul’a döndü.

Paylaş!