İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın davetlsi olarak İstanbul’da bulunan 26 Avrupalı müslüman genç ile BURA Derneği olarak Pembe Köşkte düzenlediğimiz kahvaltıda buluştuk.

14-18 yaşları arasındaki bu kardeşlerimiz, daha önce İslamiyeti kabul etmiş İspanyol, İngiliz ve Alman ailelerin çocukları.

Aileleri, çocuklarının bir İslam ülkesini görmeleri, İslam medeniyetinin eserlerini ziyaret etmeleri ve kültür alışverişinde bulunmaları için Türkiye’yi tercih etmişler.

Grubun başında bulunan Halid Nieto ve Malik Sezgin in verdiği bilgilere göre, Avrupa Birliği sınırları içinde 20 milyon müslüman yaşıyor.
Diğer taraftan, İspanyada yaşayan 300 bin müslümanın yaklaşık 30 bini son senelerde İslamiyeti seçen İspanyol vatandaşı.

Bu ziyaretin bir sebebinin de Türkiye’deki müslümanlara, Avrupalı olmanın İslamiyetten uzaklaşmayı gerektirmediği mesajını vermek olduğunu ifade ettiler.
Pembe Köşk’te düzenlenen kahvaltıya katılan BURA üyesi öğrenci kardeşlerimiz de Avrupalı müslüman öğrenciler ile tanışma fırsatı buldular.

BURA derneği olarak, bu buluşmanın yurtdışındaki kardeşlerimiz ile kaynaşma, tanışma, birlikte projeler üretme hedefimizi gerçekleştirme yönünde ilk adım olmasını umuyor, katkıda bulunanlara teşekkür ediyoruz.

Not: VAKİT Gazetesi, bu etkinliğimizi bugünkü sayısında haber olarak yayınlamıştır.

Paylaş!