Bizim de artık Boğaziçi de dikili bir ağacımız var
İki hafta önce BURA Ormanı oluşturarak başladığımız tabiatı koruma ve güzelleştirme çalışmalarımızı üniversitemize diktiğimiz mavi ladinle taçlandırdık.

Mavi ladin ( picea pungens )Rektörümüz sayın Ayşe Soysal‘ın da katılımlarıyla gerçekleşen törenle BTS‘nin (Saatli Bina) Manzara tarafındaki bahçesini ağacımızla daha da güzelleştirdik: 29 Mayıs 2005.

BURA ağacının dikiminde, okulumuz adına Prof. Dr. Ayşe Soysal, başkanımız Aydın Akkoçve öğrencileri temsilen de Abdullah Ocak bulundu.

…VE İŞTE BURA’DAYIZ!
29 Mayıs gibi manidar bir güne tevafuk eden törenimiz, mekan olarak da Robert College döneminde, kilise işlevi görmüş olan BTS, yani eski ismiyle Albert Long Hall’ün hemen yanıbaşında gerçekleşti; tıpkı, Robert College’in, Rumeli Hisarı’nın yanı başında, hem de Hisar’dan alınma harç ve kireç taşlarıyla inşaa edilmesi gibi…

BTS (Saatli Bina/ Albert Long Hall) ün tarihi ile ilgili olarak aşağıdaki linke bakabilirsiniz:
http://www.boun.edu.tr/campus/albertlonghall_tur.html 

Ayrıca bkz. Freely John, A History of Robert College, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2000, Volume II, sh:232

Ne güzel tevafuktur ki, ‘hisar’dan esinlenerek belirlediğimiz BURA amblemi, o bahçede beyaz mermer üzerinde onurlu bir uyanışı simgeliyor. Prof. Dr. Ayşe Soysal fidanımıza su verirken.

Fidan dikiminin ardından, Manzara‘da çay eşliğinde öğrenci ve mezun arkadaşlarımız rektörümüzle sohbet ettiler.

BURA ORMANI HAYIRLI OLSUN!
Habipler Köyü’nün bitiminde yer alan ve derneğimize tahsis edilen 35.000 m2’lik orman arazisinde yeni doğmuş bebeklerimizden 70’lik ninelerimize kadar hep birlikte başkanımız Aydın Akkoç’un önderliğinde fidan dikimine gittik. Katılımcıların pek çoğu ilk kez ağaç dikmenin keyfini yaşadı.

Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanı Alpaslan Ertekin ve ekibinin yoğun gayretleriyle gerçekleşen etkinlikte ormanımızı fıstık çamı ve servilerle bezedik.

Halen çitle çevirme çalışmalarının devam ettiği BURA Ormanı, derneğimizden gelecek nesillere güzel bir armağan olacak.

Hadis-i şeriflerde güzel ameller arasında sıkça zikredilen ağaç dikmenin şevkiyle hummalı bir tempoda çalışan arkadaşlarımızdan bir kısmının elleri su topladı ?

Açık havanın ve yoğun çalışmanın tesiriyle acıkan arkadaşlarımız Kurumsal İlişkiler Komisyonu’nun hazırlamış olduğu sandviç ve meyve sularıyla yorgunluklarını giderdiler.

Üç yıl boyunca derneğimiz tarafından düzenli olarak bakımı ve korunması sağlanacak olan BURA Ormanı, yapılan anlaşma gereği sonraki yıllarda da dernek üyelerimizin kullanımına açık olacak.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Kulübü de, BURA’nın ‘Hepimizin dikili bir ağacı olacak’ kampanyasına destek vererek, etkinliğimizden bir hafta sonra BURA Ormanı’na 100 ağaç daha diktiler. Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
BURA Ormanı’na kültürümüzde sembolik değeri yüksek olan üç adet çınar ağacı da diktik.

6/1/2005
Osman Eroğlu

Paylaş!