Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA)’nın düzenlediği “Ankara Kamu Kurumları Gezisi” 6-7-8 Aralık tarihlerinde farklı bölümlerde okuyan 45 Boğaziçili öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Programda katılımcılar çeşitli bakanlıklara ve önemli kamu kurumlarına ziyaretler gerçekleştirdi,  Bakan, Bakan Yardımcısı ve üst düzey yöneticilerle bir araya geldiler.

Kurum ziyaretlerinin ilk durağı T.C. Merkez Bankası oldu. T.C Merkez Bankası İnsan Kaynakları Biriminden İşe Alım Sorumlusu  Sayın Koray Cinoğlu tarafından kapıda karşılanan ekibimiz, aynı birimden uzman yardımcısı Eylül Eser Erçevik’in T.C. Merkez Bankası işe alım sürecine dair sunumunu dinleyip merak ettikleri konularda sorularına cevap aradılar.

T.C. Dışişleri Bakanlığı ziyareti ile devam eden programımızda öğrencilerimiz, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mesut Özcan ile buluştu. Bakanlıkla ve çalışma şartlarıyla  ilgili merak ettikleri konulara cevap arayan öğrenciler Dışişleri Bakanlığı kariyer olanakları hakkında da bilgi edindiler.

Ekibimiz, daha sonra AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Sayın İffet Polat’ın davetlisi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Aynı zamanda Derneğimiz Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan İffet Polat’ın eşliğinde TBMM Başkanvekili Sayın Mustafa Şentop ile bir araya gelen katılımcılarımız, aynı zamanda derneğimiz üyesi olan Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden Sayın Şentop’la, gündem ve Türkiye siyaseti üzerine uzun bir sohbet etme imkanı buldular. Meclis koridorlarında  AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu ile karşılaşan katılımcılar, kendileriyle selamlaşıp fotoğraf çekilmeyi ihmal etmediler.

Meclis ziyaretinin ardından Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı ziyareti için yola çıkıldı. Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı ziyaretimizde, sürpriz yaparak toplantımıza iştirak eden Sanyii ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ile görüşme imkânı yakalayan öğrencilerimize, Bakanlık ziyareti boyunca Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Kacır eşlik ettiler. Bakanlıkta buluşma imkanı yakaladığımız Türk Patent Enstitüsü, TÜBİTAK, TSE, KOSGEB, Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü  ve Ankara Kalkınma Ajansı’ndan üst düzey yetkililer de kendi kurumları hakkında öğrencilerimize bilgiler verdi ve sorularını cevaplandırdı. Bu ziyaretimiz sonrası yoğun programımızın ilk günü sona erdi.

“Ankara Kamu Kurumları Gezisi” programımızın ikinci gününde ilk ziyaretimizi T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gerçekleştirdik. Bakanlık Danışmanı Sayın Barış Sanlı Beyefendi’nin bizzat eşlik ettiği ziyaretimizde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, arkadaşlarımızla buluşup  gelen çeşitli sorulara cevap verdiler. Bakanlık ziyaretimizin devamında katılımcılar, Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız ve MTA International GM Sayın Mehmet Gökay Üstün ile ayrıca bir araya gelip sohbet etme imkânı da buldular.

Cuma günü ikinci durağımız T.C. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi oldu. YİK Üyemiz AK Parti Mv. Sayın İffet Polat’ın de bizlere eşlik ettiği ziyarette ilk görüşmemizi Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Sayın Dr. Hasan Doğan ile gerçekleştirdik. Görüşmemiz ardından Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Sadık Arslan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile birer oturum gerçekleştiren arkadaşlarımız daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden ayrıldılar.

Programımızın son kurum ziyaretini T.C. Milli Savunma Bakanlığı’na gerçekleştirdik. Bakan Yardımcısı  Sayın Şuay Alpay ile buluşan katılımcılar, özellikle Milli Savunma Sanayi alanına dair sorularına cevap bulmuş olarak, son derece memnun ayrıldılar.

EUAS International ICC’nin davetlisi olarak akşam yemeğine katılan öğrencilerimiz EUAS International ICC Genel Müdür Yardımcısı Cihat Zorlutuna ve kurum çalışanları ile bir araya gelerek kurum ve kariyer seçenekleri hakkında bilgi sahibi oldular.

“Ankara Kamu Kurumları Gezisi” programımız, 8 Aralık Cumartesi gerçekleştirilen mezun-öğrenci buluşması ile son buldu. Ankara’da çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) üyesi mezunlarımızın katılımcılarımızla bir araya geldiği kahvaltıda öğrenci arkadaşlarımız, ilgi duydukları alanlar ve çalışmak istedikleri kurumlar hakkında daha çok bilgi sahibi oldular. Mezunlarımızla öğrencilerimiz arasında bir köprü oluşmasını da amaçladığımız kahvaltıda, Dernek Başkanımız Sayın Oruç Baba İnan, Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcımız Sayın Fehim Paluluoğlu ve Bura Ankara adına Sayın Serkan Bozkurt katılımcılara birer teşekkür konuşması yaptılar. Kahvaltının ardından bir ziyaret gerçekleştirdiğimiz Hacı Bayram Veli Külliyesi Ankara’daki son durağımız oldu.

Paylaş!