Derneğimiz ve Bilişim İnovasyon Derneği’nin ortak düzenlediği “Açık Kaynak Sistemlere Göç” başlıklı panel 1 Arlık Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi İbrahim Bodur Salonu’nda gerçekleşti. Alanında uzman kişilerin konuşmacı ve panelist olarak katıldığı panelde Açık Kaynak Sistemlere dair alt başlıklar konuşuldu.

‘Açık Kaynak Kod’dan ne anlamalıyız?’, ‘Açık Kaynak Kod Sistemler yarını nasıl değiştirecek?’, ‘Açık ve Milli ayrımı nedir?’, ‘Türkiye’de teknoloji öncüleri açık kaynağın neresinde?’ sorularına yanıt aranan panele, Bilişim İnovasyon Derneği Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli, İstinye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Türkiye Açık Kaynak Komitesi Üyesi ve Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Hüseyin Yüce, TÜBİTAK BİLGEM Yazılım teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cemil Sağıroğlu ve Girişimci Ömer Turhan konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan Bilişim ve İnovasyon Derneği Başkanı Mehmet Fatih Zeyveli, Açık kaynak kodlu yazılımların aslında milli olduğuna dikkat çekti. Zeyveli, “Dijital dünya, açık kaynak kodlu sistemler tarafında gelişiyor. Gelişmek istiyorsak “open source” dünyaya ayak uydurmak zorundayız.” dedi. Zeyveli, sözlerine şöyle devam etti: “Yaygın kapalı kodlu yazılımları geliştiren kurumların yerinde kurulum maliyetlerini arttırıp bulut servislerine yönlendirdiğini görüyoruz. Pardus gibi açık kaynak kodlu sistemlere geçişi şimdi yapmazsak 5-10 yıl sonra ya bulut kullanacağız ya da başka sistemlere geçeceğiz bunun alternatifi yok. Açık yazılımlar ile kapalı yazılımların entegre çalışacağı bir sistem belirlemeliyiz. Temelde Türkiye’de yaşanan göç projelerinin yaşanan sıkıntılarından bir tanesi yüzde 100’ü geçişi hedeflemek. Hedefi baştan yüzde 100 koyarsanız, o projeler başarısızlıkla sonuçlanır.” dedi.

Katılımın oldukça yoğun olduğu panelde sunumlar sonrası katılımcıların soruları cevaplandı. Sektörün uzmanlarını ve akademisyenleri bir araya getiren panelde hem teori hem de pratik olarak neler yapılabileceği görüşüldü.

Panelimiz cevaplanan sorular ardından son buldu.

Paylaş!