Hem Türkiye hem de Suriye halkı için büyük önem taşıyan Zeytin Dalı harekâtının başarıyla sürdürülmesi bütün Türkiye’yle birlikte Boğaziçi Üniversitelilerin de göğsünü kabartmış, hem üniversite yönetimimiz hem öğrencilerimiz çeşitli mecralarda bu duruşlarını kamuoyuyla paylaşmıştır.

Böyle bir dönemde üniversitemizde şehitlerin anılmasından rahatsız olan insanların bulunması bütün kamuoyunu olduğu gibi bizi de şaşırtmış ve derinden yaralamıştır. Şehitlerimizi anmak için bir araya gelen gruba terörist grupların söylemleri slogan edilerek saldırılmış, öğrenciler türlü hakaret ve iftiralarla taciz edilmiştir. Bütün bu tahammülsüz tavırlara rağmen öğrencilerin itidalli ve soğukkanlı tutumları sayesinde olası provokasyonlar önlenmiş ve ortam gerginlikten arındırılmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi gibi bir okulda ucuz propagandalara teslim olan insanların az da olsa bulunması oldukça üzücü, bu insanların bu düşüncelerini toplu halde saldırganlığa dönüştürme cesareti bulabilmesi ise rahatsız edicidir. Suç örgütlerinin söylemlerinin üniversitemizin sahip olduğu güzide ortamda asla yer bulamayacağı açıkken üniversitemizin isminin kamuoyunda böyle bir olayla anılması bütün üniversitemiz camiasını yaralamıştır.

Afrin’deki terör unsurlarına yönelik yapılan harekâtı başarıyla tamamlayan başta şehit ve gazilerimiz olmak üzere operasyonda görev alan tüm askerlerimize ve Suriyeli kardeşlerimize teşekkürü borç biliyoruz. Rabbimizden şehitlerimize rahmet ve gazilerimize şifa diliyoruz.

Üniversitemizin adının bir daha böyle tatsız olaylarla anılmamasını diliyor, üniversitemizin idari ve akademik birimleri ile bütün öğrenci ve mezunlarını bu tür marjinal grupların yol açtığı zararlara karşı sorumluluk almaya davet ediyoruz.

BURA Yönetim Kurulu

Paylaş!