13. Olağan Genel Kurulumuz 6 Kasım Pazar günü Albert Long Hall’de gerçekleştirildi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Dr. Berat Albayrak’ın onur konuğu olarak katıldığı genel kurulda üyelerimizin yanı sıra siyaset ve iş dünyasından isimler, STK temsilcileri ve birçok öğrenci ve mezun arkadaşımız hazır bulundu.

Üniversitemiz öğrencilerinden Şuayb Akıncı’nın Kur’an tilavetinin ardından açılan programda öncelikle divan teşekkülü gerçekleştirildi. Divan heyeti başkanlığına Murat Ellialtı’nın, divan heyeti üyeliklerine ise Muhammed Erkan Karabekmez ve Ali Arslan Ural’ın oy birliği ile seçilmesinin ardından BURA yönetim kurulu başkanı Aydın Akkoç açılış konuşması için söz aldı. Akkoç konuşmasında BURA’nın üye sayısı, iletişim ağı büyüklüğü ve de 14 yıllık kurumsal birikimi üzerinde durdu. 2003 yılında kuruluşundan beri sarf edilen emeklerle gelinen noktanın yeni yönetimin gayretleriyle daha ileri seviyelere taşınacağına olan inancını belirten Akkoç kurumun ilerlemesinde bütün üyelerin aktif desteğinin hayati önemini vurguladı.

Aydın Akkoç’un ardından misafir sivil toplum temsilcilerinden Kızılay Başkanı Sayın Kerem Kınık söz aldı. Konuşmasında özelde üniversite camialarının, genelde ise STK’ların toplumsal rolüne ve önemine değinnen Kınık Boğaziçi üniversitesi’nde Kızılay topluluğu kurulması temennisiyle sözlerini tamamladı.

Okulumuz öğrencilerini temsilen söz alan  Abdullah Atalan ve Elvan Özdel de öğrenciler ve mezunlar arasındaki ilişkinin önemini vurgulayarak aradaki güven ve samimiyet bağının önemli neticelerine dikkat çekti.

Bunun ardından ev sahibi olarak Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. Sözlerine 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişimini tel’in ederek başlayan Barbarosoğlu bu girişimin karşısında duran Türkiye halkına ve başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün siyasetçilere ve devlat erkanına Boğaziçi Üniversitesi adına şükranlarını sunduğunu dile getirdi. Araştırma, eğitim ve topluma hizmette üniversiteyi daha ileri noktalara taşımanın öncelikli hedef olduğunu vurgulayan Barbarasoğlu bu hedeflere ulaşmada kamu imkanlarının yanında mezunların desteğinin de kritik bir yeri olduğunun altını çizdi. Boğaziçi Üniversitesi’nin dışlayıcılığı kapsayıcılığı prensip edindiğini ifade eden Barbarosoğlu konuşmasını 5 yıllık öğrencilik hayatı bittikten sonra hayatın geri kalan kısmının “Boğaziçi mezunu” olarak sürdürüldüğünü dile getirerek mezun-üniversite dayanışmasının önemini vurguladı.

Rektör Barbarasoğlu’nun ardından söz alan Sn. Berat Albayrak konuşmasına tarihi bir kırılma noktasından geçtiğimiz bu zamanlarda Türkiye’nin özel konuma dikkat çekerek başladı. Bu minvalde 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, bu önemin arttığını belirten Albayrak, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının aklını kiraya veren yapılara karşın çok kritik bir önemde olduğunu söyledi. Albayrak konuşmasında,  zamanın artık ortaya bir şey koyma zamanı olduğunu ifade ederek 15 Temmuz’da ortaya konan ruhun üniversitelerde de devam etmesi gerektiğini hatırlattı. Berat Albayrak konuşması boyunca samimi bir üslup kullanarak, “aileden saydığım Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının genel kuruluna gelmemezlik edemezdim” diye konuştu.

Geçtiğimiz 15 yılda ekonomik ve sosyal birçok göstergede kaydedilen gelişmelere de dikkat çeken Albayrak, Türkiye’nin artık kendi standartlarını oluşturacak noktaya geldiğini ve standartların sürekli yükselmesi gerektiğini dile getirdi. Üniversitelerin sahip olduğu maddi imkanların son 15 yılda kaydettiği artışa değinen Albayrak bu imkanların eğitim ve araştırma konusunda daha ileri noktalara gelmek medeniyet inşası yolculuğunda mesafe kat etmek için en verimli şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ve gündem maddelerinin okunmasından sonra dernek organlarının seçimi yapıldı. Programın sonunda çoğunlukla genç mezunlardan oluşan yeni yönetim kurulu üyelerini temsilen konuşan Hasan Fehmi Topal BURA’nın 13 yıllık bir birlikteliğe dayanan geleneğini sürdürerek bayrağı daha ileriye taşıma azminde olduklarını dile getirdi. Genel Kurul, BURA derneğine yıllarca emek veren mezunlar ile  alttan gelen genç ve dinamik mezunların buluşması şeklinde gerçekleşerek  gelenek ve yeniliğin birlikteliğine güzel bir örnek oldu. Bütün genel kurul boyunca yapılan konuşmalara eski ve yeni mezunların buluşmasından ortaya çıkan samimi hava eşlik etti.

Paylaş!