Geleneksel İstanbul İftarlarımızın 13.’sü 26 Haziran Cuma Akşamı Üsküdar’da gerçekleştirildi.

İftarımıza Mısır İhvan-ı Müslimin hareketinden Dr. Hüseyin El Kazzaz, Dr. Amr Darrag ile idama mahkum edilen Muhammed Biltaci’nin oğlu, Rabia Meydanı’nda şehid edilen Esma Biltaci’nin ağabeyi Ammar Biltaci misafir ve onur konukları olarak katıldılar.

İstanbul iftarının ardından 4 Temmuz Cumartesi günü 1. BURA Batı Trakya iftarı ve 9 Temmuz Perşembe günü de 11. BURA Ankara iftarı gerçekleştirilmiştir.

Katılımcı arkadaşlarımıza, ailelerine, misafirlerimize ve yapılan faaliyetlerde emeği geçenlere ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.

Dr. Hüseyin El Kazzaz Kimdir:

İskenderiye Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezundur. Doktorasını Ohio State Üniversitesinde yapmıştır. Skopos Consulting şirketinde stratejik yönetim danışmanlığı yapmaktadır. İskenderiye Üniversitesi’nde 5 yıl öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Hürriyet ve Adalet Partisinin Mısır’ın kalkınmasına yönelik hazırlamış olduğu “Nahda” projesinin mimarıdır. Mısır Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi’nin Ekonomi ve Yönetim danışmanıdır.

Dr. Amr Darrag Kimdir

1958 yılında doğan Amr Darrag Kahire Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans yapan Darrag,  doktorasını ise Purdue Üniversitesi’nde tamamladı. Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi’nin Planlama Direktörlüğü görevini de yürütmektedir.

Müslüman Kardeşler’in sözcülüğü yapan Darrag,  Özgürlük ve Adalet Partisinin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.  Partinin uluslarası ilişkiler komitesinin başkanlığını yürütmektedir. Hisham Kandil hükümetinde Planlama ve Uluslarası İşbirliği Bakanlığı yaptı. Cumhurbaşkanı Dr. Mursi’nin askeri darbe ile devrildiği 4 Temmuz 2013 tarihine kadar bu görevini sürdürdü.

Ammar Al Biltaci, Sehit Esma’nin abisi. 

Ammar Biltaci, 23 yaşında. Mısır’daki İhvan liderlerinden idama mahkûm olan Muhammed Biltaci’nin büyük oğlu. İhvan geleneğinde büyüdü. Mısır’da diş hekimliği öğrencisiyken, 3 Temmuz 2013’te Mursi hükümetine karşı gerçekleşen darbe, onun da hayatını değiştirdi. Okulu bırakmak zorunda kaldı. Tutuklandı. Saatlerce sorgulandığını, işkence gördüğünü söylüyor. Tutuklandıktan bir gün sonra serbest bırakıldı ancak hakkında yeniden arama kararı çıktı. Hala aranıyor.

Tutuklandığı Rabia eylemleri sırasında kız kardeşi 17 yaşındaki Esma, keskin nişancılar tarafından öldürüldü.

Paylaş!