BURA İstanbul İftarı 20 Temmuz akşamı Topkapı 1453 Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. İftarın bu yılki onur konuğu, Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti üyesi Sibel Eraslan idi.

İftara mezunlar, öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra, Mazlumder İstanbul İl Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen, Kızılay İstanbul Şube Başkanı Sn. İlhami Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı.

Programımız 1992 Psikoloji bölümü mezunu üyemiz sevgili Halis Kuralay’ın Kur’an tilaveti ile başladı.

Ardından ev sahibi olarak BURA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ellialtı (POLS ’92) Allah’ın Kur’an-ı-Kerim’de “Muhakkak ki müminler kardeştir” buyurduğunu hatırlatarak, “Bizler de Allah’ın bu buyruğuna istinaden üniversite yıllarında yaşadığımız birliktelikleri elimizden geldiğince “kardeşliğe” dönüştürmeye çalıştık” dedi. “Okuldan ayrıldık, iş güç sahibi olduk, çeşitli uğraşlar edindik. Ancak yine birbirimizden kopmadık” diyen Murat Ellialtı, bu beraberliğimizin BURA çatısı altında kurumsal bir yapıya büründüğünü belirtti.

Birlikteliğimizin kurumsallaşmasının yanı sıra, BURA’nın aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Murat Ellialtı, günümüz dünyasında STK’ların giderek artan bir öneme sahip olduğunu, STK’ların artık toplumların sesi haline geldiğini söyledi.

Uluslararası ilişkilerde hükûmetlerin, devlet kurumlarının ve milletler arası kurumların yanında STK’ların da etkin bir rol oynamakta, hatta kimi zaman belirleyici olmakta olduklarına değinen Murat Ellialtı, Boğaziçi gibi ülkemizin saygın bir üniversitenin mezun veya mensubu olmanın da bizlere yüklediği önemli bir sorumluluğun var olduğunu söyleyerek BURA olarak bu üniversitenin bize kazandırdığı birikimi, gerek toplum menfaatine ve gerekse Müslümanlar yararına kullanmak da bizim yapmamız gerekenlerdendir dedi.

Ardından mezunlar adına GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü ve Cihannüma Derneği Başkanı Mustafa Şen (HIST’85) bir konuşma yaptı. Mustafa Şen, konuşmasında 90’lardaki yemekhane iftarlarından bahsetti, birlikte olmanın önemini vurguladı ve iftarı organize ederek birlikte olmaya vesile olan BURA’ya ve yönetimine teşekkür etti.

Mustafa Şen’in ardından konuşmasını yapan Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, çözüm sürecine değinerek, çözümün yolu bin yıllık birlikteliğimizden ve derin ortaklığımız olan değerlerimizden geçiyor, hep beraber ne kadar hızlı idrak eder ve bunun üzerinde birliktelik sağlarsak o kadar hızlı barışı sağlamış olacağız diye konuştu. Sarıyaşar ayrıca bir Yıldız mezunu olarak Boğaziçili kardeşleriyle aynı ortamda bulunmaktan aynı sofrayı paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Programın son konuşmacısı onur konuğu olarak misafir ettiğimiz, Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti üyesi gazeteci Sibel Eraslanidi. Sibel Eraslan, Cüneyt Bey’in kaldığı yerden devam ederek çözüm sürecinden ve akil insanlar heyetinin çalışmalarından bahsetti. Eraslan; ”Akil İnsanlar Heyeti ile Doğu Anadolu’da yaptığımız toplantılardaki konuşmaları dinlerken kalbim delik deşik oldu” ifadelerini kullandı. Eraslan; ”Bölgedeki bütün insanlar barış istiyor. En çok görüşme yapan heyet bizim heyetimiz idi. Şunu açıkça söylemem gerekir ki Doğu’dan Güneydoğu’dan çözüm sürecine verilen destek çok anlamlı. İnsanlar artık kötü günlerin geride kalmasını istiyor. Biz de annelerin gözyaşları dursun istiyoruz. Barışın sesine kulak vermemiz gerekiyor. Ben bu süreçten çok umutluyum. Çocuklarım adına umut etmek istiyorum. Benim bir hayalim bir umudum bir rüyam var, ve bu hayalim yaşamaktan, huzurdan yana, büyük bir millet olmaktan yana.” şeklinde konuştu. Çözüm süreci ile 100 yıllık dertlerimizi çözme yolunda yol almış olduğunu belirten Eraslan “Kürt sorunu 30 yıl önce başlamadı, kökü en az 100 yıllık” dedi.

Programımızın sunucusu, Uluslarası İlişkiler Bölümü öğrencilerimizden Yusuf Enes Sezgin idi.

Programımızı teşrif eden bir diğer konuğumuz Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen idi.

İftarımızda BURA ailesinin minik fertleri de unutulmadı. Anne babaları konuşmaları dinlerken onlar hallerinden çok memnundu.

BURA Yönetim Kurulumuz eski başkanlar Aydın Akkoç ve Osman Eroğlu’yla:
Ahmet Müslim (PHYS ‘98), Burak Şener (CMPE ’04), Halil İbrahim Yenigün (POLS&SOC ’96), Hasan Kadir Tosun (IE ’05), Abdullah Ocak (ME ’01), Osman Eroğlu, Murat Ellialtı (POLS’92), Aydın Akkoç (POLS ’89) , Mehmet Şen (EC ’88), Fatih Mintaş (PHYS ’03), Nagehan Pakdamar Tüzgen (PRED-GUID’06), Ahmet Enes Güneş (EE ’05)

İftarımızda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Paylaş!