Dünü ve Bugünüyle Kudüs-Taha Kılınç

10 Nisan 2017 to 10 Nisan 2017 18:00 - 20:00

Tarihinden bu yana İslam kültürü ve coğrafyası açısından çok önemli bir yere sahip olan Kudüs şehri bugün ne yazık ki üzücü haberlerle gündemimize geliyor. Şehirde yaşayan insanlara karşı yapılan haksızlıklar ve sürekli artan siyasi belirsizlik Orta Doğu’nun merkezinde yer alan Kudüs’ü gün geçtikçe daha da içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Kudüs’ü daha iyi anlayabilmek ve içinde bulunduğu durumdan haberdar olabilmek adına Taha Kılınç, 10 Nisan 2017 Pazartesi gününde Boğaziçi Üniversitesi’ne konuk oluyor.

Kudüs’e dair görseller eşliğinde gerçekleşecek sunumda Taha Kılınç güncel gelişmelerle beraber Kudüs’ün tarihine de odaklanacak.

Tarih: 10.04.2017 Pazartesi

Saat: 18.00

Yer: NH 401


Taha Kılınç Kimdir?

1980 Anamur (Mersin) doğumlu. Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. 2011-2016 arasında Sabah gazetesinde çalıştı. Haftada iki gün Yeni Şafak gazetesinde Orta Doğu’ya dair yazılar yazıyor. Yayımlanmış 7 kitabı olan Taha Kılınç evli, 2 kız babası.

 

Taha Kılınç’ın Kudüs’le ilgili bir yazısından bir teklif, bir tavsiye ve bir hatırlatma:

Bir Teklif

Kudüs’ü daha yakından tanımanın başlangıç noktası, bu kadim şehrin tarihi serüvenini ve bugünlere nasıl geldiğini öğrenmekten geçiyor. Bu düşünceden hareketle, Kudüs Halkaları güzel bir fikir olabilir. Her şeyiyle ve sadece Kudüs’ü konuşmak için…

Bir Tavsiye

İsrail’in kuruluş hikâyesini, o dönemin ve tarafların birinci elden şahitlikleriyle öğrenmek için ideal bir kitap var elimizde: Kudüs Ey Kudüs. Fransız yazarlar Larry Colins ve Dominique La Pierre tarafından kaleme alınan kitap, Kudüs’ün bugününü anlamaya giriş için elzem bir metin.

Bir Hatırlatma

Rasûlullah Efendimiz de bize Kudüs’le ilgilenmeyi ısrarla tavsiye ediyor: “Oraya (Mescid-i Aksa’ya) gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız, kandillerinde yakılmak üzere zeytinyağı gönderin.” (Ebû Dâvûd, Salat, 14)

© 2016 BURA