İnovatif Girişimciliğin Dinamikleri: California vs İstanbul

17 Mart 2020 19:00 PM

Apple’ın lisansını satın aldığı “sıvımetal” teknolojisi başta olmak üzere birçok patenti bulunan Atakan Peker’le “İnovatif Girişimciliğin Dinamiklerini” konuşuyoruz.

Kariyeri boyunca bulunduğu değişik pozisyonları sayesinde hem Silikon Vadisi ekosistemini hem de ülkemizdeki inovasyon ve girişimcilik atmosferini gözlemleme şansı bulan Atakan Peker bizlere iki ayrı ekosistemi karşılaştırmalı olarak anlatacak.

Atakan Peker Kimdir?

Malzeme bilimcisi ve teknoloji geliştirme uzmanıdır. Savunma sanayi ürünleri, elektronik cihaz şasileri , mücevherat ve tıbbi protez malzemeleri üzerine bilimsel ve teknolojik çalışmaları vardır. Doktorasını California Insitute of Technology’de (Caltech) malzeme bilimi üzerine almıştır. Doktora tezi çalışmalarında, tez hocası ile beraber Liquidmetal alaşımlarını (hacimli metalik cam) geliştirmistir. Daha sonra, bu buluşun teknoloji transferi ve ticari ürün haline geliştirilmesi için 13 yıl özel sektörde çalışmıştır. Patentlerinin lisans ücretleri $40 milyon doları , ticari ürün satışları $80 milyon doları aşmıştır. Liquidmetal buluşunu Iphone ve benzeri ürünlerde kullanmak uzere 2011 yılında Apple, Inc. tarafından lisansı alınmıştır. Teknoloji transferi ve patent geliştirme üzerine yöneticilik yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Fizik bölümleri mezunudur. 2.300 atıflı 23 bilimsel yayını vardır. 31 tanesi kabul edilmiş, 40’dan fazla patent ve patent başvurusu vardır.

Teyit Formu

© 2020 BURA